Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

+4
Milena-Irshad
ZahraFBI
Yuksel Remzi
omer87
8 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  omer87 Пон Яну 11, 2010 6:06 pm

http://www.znam.li/Pages/News/Default.aspx?evntid=1186621

Всеки, който налага на жена да носи подобно покритие, ще се наказва също с глоба

Авторът на новия закон във Франция против ислямското облекло на жените, известен като закон „анти-бурка", ще предложи налагането на глоба от 750 евро на жените, които се покриват напълно, съобщава EUobserver.
Жан-Франсоа Копе от управляващата партия СНД заяви в интервю в четвъртък, че законът ще „забрани покриването на лицето на обществени места и на улицата, с изключение на специални културни събития или карнавали", което означава, че „носенето на бурка ще се наказва с глоба, вероятно от четвърти клас, което е около 750 евро".
Всеки, който налага на жена да носи подобно покритие, ще се наказва с по-строга глоба.
Копе защити предложенията си на основание национална сигурност и правата на жените. „Можем да измерим модерността на обществото чрез начина, по който се отнася към жените", заяви той за Фигаро, предаде europe.bg.
Законопроектът ще бъде формално подаден през следващите 15 дни, но няма да се обсъжда в парламента до провеждането на местните избори през март. Ако бъде приет, прилагането му ще стане постепенно.
Френското вътрешно министерство изчислява, че само 1 900 жени във Франция носят бурки, като общо мюсюлманите в страната са около 5 милиона.
От левицата вече разкритикуваха законопроекта. „Бурката е затвор за жената и няма място във Франция. Но такъв набързо въведен закон няма да има очаквания ефект", заяви говорителят на социалистическата партия Беноа Амон.
Среди от десницата също не са доволни от предложението и вместо това искат въвеждането на необвързваща резолюция, която да заклеймява носенето на подобно облекло.
През 2004 г. Франция вече забрани носенето на „очебийни" религиозни символи, включително мюсюлмански забрадки, от учениците в държавните училища и работещите в обществения сектор.

p.s. Без да искам тази новина я постнах и в раздел "Друго" - сорри!

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Yuksel Remzi Пон Яну 11, 2010 7:17 pm

[quote="omer87"]http://www.znam.li/Pages/News/Default.aspx?evntid=1186621

Всеки, който налага на жена да носи подобно покритие, ще се наказва също с глоба

Авторът на новия закон във Франция против ислямското облекло на жените, известен като закон „анти-бурка", ще предложи налагането на глоба от 750 евро на жените, които се покриват напълно, съобщава EUobserver.
Жан-Франсоа Копе от управляващата партия СНД заяви в интервю в четвъртък, че законът ще „забрани покриването на лицето на обществени места и на улицата, с изключение на специални културни събития или карнавали", което означава, че „носенето на бурка ще се наказва с глоба, вероятно от четвърти клас, което е около 750 евро".
Всеки, който налага на жена да носи подобно покритие, ще се наказва с по-строга глоба.
Копе защити предложенията си на основание национална сигурност и правата на жените. „Можем да измерим модерността на обществото чрез начина, по който се отнася към жените", заяви той за Фигаро, предаде europe.bg.
Законопроектът ще бъде формално подаден през следващите 15 дни, но няма да се обсъжда в парламента до провеждането на местните избори през март. Ако бъде приет, прилагането му ще стане постепенно.
Френското вътрешно министерство изчислява, че само 1 900 жени във Франция носят бурки, като общо мюсюлманите в страната са около 5 милиона.
От левицата вече разкритикуваха законопроекта. „Бурката е затвор за жената и няма място във Франция. Но такъв набързо въведен закон няма да има очаквания ефект", заяви говорителят на социалистическата партия Беноа Амон.
Среди от десницата също не са доволни от предложението и вместо това искат въвеждането на необвързваща резолюция, която да заклеймява носенето на подобно облекло.
През 2004 г. Франция вече забрани носенето на „очебийни" религиозни символи, включително мюсюлмански забрадки, от учениците в държавните училища и работещите в обществения сектор.

p.s. Без да искам тази новина я постнах и в раздел "Друго" - сорри! PROKLETI DA SA TIYA SHEITANI VSE IM PRE4IM NO ALLAH E SNAS
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty RE:

Писане  omer87 Пон Яну 11, 2010 9:16 pm

Би искал да чуя и вашето мнение по отношение на буркaта, въпреки че това да не е една от най-важните теми.
Чел съм на няколко места (в момента не мога да открия източниците, но ще се старая да ги намеря), че покриването на лицето (в случая с бурката) не е задължително условие към облеклото на жената, а си остава лично решение. Така че носенето и НЕносенето не е грешно!

В този момент възниква въпросът - дали ако се появи действително такава забрана спзавнето и от сестрите ще е грях?

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  ZahraFBI Пон Яну 11, 2010 9:27 pm

Arrow Ас селямо алейкум,

Отново ставаме свидетели на предизборни тактики и политически решения... аз обаче, не мисля, че такъв закон ще бъде приет, тъй като това противоречи на няколко международни конвенции, касаещи правата и основните свободите на човека. Още повече във Франция. Доколкото си спомням, според разпоредбите на Декларацията за правата на човека и гражданина "Свободата е правото да се върши всичко, което не вреди на другите". Мисля, че би било доста трудно някой да докаже, че скриване на част от лицето на жена би навредило някому...Почти съм сигурна, че ако все пак, поради политическо скудоумие или просто въпрос на политически интерес този закон бъде приет, ще се стигне до международните съдилища.


أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  ZahraFBI Пон Яну 11, 2010 10:42 pm

Хиджаб, никаб, бурка...каквото и да е, това не трябва да се възприема като правило или задължение за жената, а като нейно отношение към себе си и като отношение към околните. Въз основа на това, което съм чела, мога да кажа, че религията ни изисква да пазим красотата си единствено за съпруга си. Позволено е за мюсюлманката да не покрива лицето и дланите си. Много са обаче нещата, които могат да развълнуват един мъж – очи, в които потъваш като погледнеш, устни, чиято усмивка огрява сърцето ти, длан, мисълта от докосването на която те кара да потръпваш и т.н. и т.н. За жената е изключително отговорно да не предизвиква всички тези усещания в други мъже. Разбира се, мъжете също трябва да свеждат поглед и да предпазват себе си от всичко, което би ги подтикнало към мисли, чувства и действия, които са греховни. Моля братята да ме извинят за следващите ми думи, но мисля, че въпреки, че са мъже, те са много слаби, слаби са пред женската красота. Ето защо сме длъжни да предпазваме и себе си, и тях. Дали е грях да носиш хиджаб и лицето ти да е открито – не, не е грях, грях е ако носиш хиджаб и мимиките и жестовете ти подбуждат към грях.
Аллах знае най-добре.

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Milena-Irshad Вто Яну 12, 2010 12:49 am

Ассаламу алейкум

По принцип всичко е въпрос на личен избор - дадена ти е заповедта да направиш или да не правиш нещо, както и е казано какво би било наказанието за противопоставяне, а ти си избираш какво собствено да извършиш, съобразявайки се или не.
Така е с основите на исляма, така е и с облеклото. С всичко.

по въпроса за бурката и Франция, същия въпрос стои и в Италия с никаба. Тук нещата са поставени от гледна точка на това, че човек с такова облекло няма как да покаже идентичността си ако направи престъпление.
само не знам дали ще забранят каските или маските, защото и те скриват лицето... Laughing
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Yuksel Remzi Вто Яну 12, 2010 3:34 am

Milena-Irshad написа:Ассаламу алейкум

По принцип всичко е въпрос на личен избор - дадена ти е заповедта да направиш или да не правиш нещо, както и е казано какво би било наказанието за противопоставяне, а ти си избираш какво собствено да извършиш, съобразявайки се или не.
Така е с основите на исляма, така е и с облеклото. С всичко.

по въпроса за бурката и Франция, същия въпрос стои и в Италия с никаба. Тук нещата са поставени от гледна точка на това, че човек с такова облекло няма как да покаже идентичността си ако направи престъпление.
само не знам дали ще забранят каските или маските, защото и те скриват лицето... Laughing
разбирасе сетра така е наистина трябва да свеждаме погледите си това най важнто нещо и другото важно нещое когато обичаш истински човек до себеси нъма какво да те накара да гледаш другите сестри освен тих селям и вседен поглед Аллах да е доволен от всички братя и сестри амин
Very Happy
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Yuksel Remzi Вто Яну 12, 2010 3:44 am

ZahraFBI написа:
Хиджаб, никаб, бурка...каквото и да е, това не трябва да се възприема като правило или задължение за жената, а като нейно отношение към себе си и като отношение към околните. Въз основа на това, което съм чела, мога да кажа, че религията ни изисква да пазим красотата си единствено за съпруга си. Позволено е за мюсюлманката да не покрива лицето и дланите си. Много са обаче нещата, които могат да развълнуват един мъж – очи, в които потъваш като погледнеш, устни, чиято усмивка огрява сърцето ти, длан, мисълта от докосването на която те кара да потръпваш и т.н. и т.н. За жената е изключително отговорно да не предизвиква всички тези усещания в други мъже. Разбира се, мъжете също трябва да свеждат поглед и да предпазват себе си от всичко, което би ги подтикнало към мисли, чувства и действия, които са греховни. Моля братята да ме извинят за следващите ми думи, но мисля, че въпреки, че са мъже, те са много слаби, слаби са пред женската красота. Ето защо сме длъжни да предпазваме и себе си, и тях. Дали е грях да носиш хиджаб и лицето ти да е открито – не, не е грях, грях е ако носиш хиджаб и мимиките и жестовете ти подбуждат към грях.
Аллах знае най-добре.

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
Помолих Бог за минута и той ми даде един ден.
Помолих Господ за цвете, и той ми даде един букет.
Помолих Бог за любов и той ми даде това също.
Помолих Бог за един ангел и той ми даде теб!
kogato tvoya s1prug ti kazva tova nyama nujda ot druga jena
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  ???? Вто Яну 12, 2010 10:34 am

ZahraFBI написа:
..Моля братята да ме извинят за следващите ми думи, но мисля, че въпреки, че са мъже, те са много слаби, слаби са пред женската красота. Ето защо сме длъжни да предпазваме и себе си, и тях..

Тук не мога да се съглася.. Просто няма начин.. No

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  ???? Вто Яну 12, 2010 4:51 pm

ZahraFBI написа:Arrow Ас селямо алейкум,

Отново ставаме свидетели на предизборни тактики и политически решения... аз обаче, не мисля, че такъв закон ще бъде приет, тъй като това противоречи на няколко международни конвенции, касаещи правата и основните свободите на човека. Още повече във Франция. Доколкото си спомням, според разпоредбите на Декларацията за правата на човека и гражданина "Свободата е правото да се върши всичко, което не вреди на другите". Мисля, че би било доста трудно някой да докаже, че скриване на част от лицето на жена би навредило някому...Почти съм сигурна, че ако все пак, поради политическо скудоумие или просто въпрос на политически интерес този закон бъде приет, ще се стигне до международните съдилища.


Алейкум селям,мила Zahra.
Мисля,че това въобще не трябва да ни учудва,че се случва точно във Франция.Нека не забравяме,че именно там най-напред се забрани носенето на т.нар.религиозни символи(а това е ясно за вички,че беше насочено основно срещу мюсюлманките там).Нищо че Франция се смята за родина на републиката,а оттам и като майка на основните човешки права.Истината е,че Франция се страхува от бързо увеличаващо мюсюлманско население в страната и се опитва по всякакъв начин да ограничава това.
От друга страна тези неща са последствие и от колониалната политика в миналото на Франция спрямо арабските страни-много от тях са били френски колонии до средата на миналия век.Франция като колониална сила,заедно с Англия,са използвали максимално ресурсите на тези държави.А после са толерирали наемането на евтина арабска ръка за работа във фабриките и на полето.(Получи се малко като лекция по история,но го направих за доброSmile.
А относно носенето на бурка-наистина не е задължително,знаем основните изисквания за облеклото на мюсюлманката-дрехите да не са тесни,прозрачни,да покриват цялото тяло,без да се отбелязват отделните части.Но все пак имаме право на собствен избор и ако някоя сестра иска да носи бурка,не трябва да й се пречи.Да не забравяме и че в много страни това е традиция-да се носи бурка,тези особености също трябва да се имат предвид.
И самият закон ми изглежда смешен-да се приема сама за 1900 жени(според информацията от статията),които ходят така.


أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Milena-Irshad Сря Яну 27, 2010 9:04 pm

Бурката ли е същинският проблем на французите?Мюсюлманките във Франция вече няма да могат да пътуват с обществения транспорт, ако носят бурки. Парламентарна комисия препоръча приемането на съответен закон. Вместо да помага, законът всъщност подклажда напрежението.

Едва ли Никола Саркози е бил наясно как точно ще се развие дебатът за бурките във Франция. Изказванията му през миналото лято, че носенето на бурки в страната не е желателно и няма и да бъде приемано, отвори кутията на Пандора. Тези негови думи създадоха много повече напрежение, отколкото вероятно самият президент си е представял. Някои политици изпаднаха в ярост и държаха речи, от които човек би си помислил, че цялата френска нация е застрашена от огромен и
Тактика за отвличане на вниманието
А всъщност засегнатите от евентуалната забрана на бурката (булото, което покрива тялото от главата до петите, като дори очите са поставени зад решетка от плат) или пък на никаба (покривалото, при което поне е оставено място за очите) са между 400 и 2.000. Малцинство, дори ако го сравним с цялото мюсюлманско население на Франция, което възлиза на 5 милиона души, а съобразено с общото население на страната от 65 милиона, процентът е направо минимален.
С други думи - за какво става наистина въпрос при този дебат? Отговорът е сравнително лесен: става дума за политическото профилиране на един президент, който обича светлината на прожекторите и който чрез този дебат умело отнема вниманието на обществото от реалните проблеми във Франция и то два месеца преди местните избори в страната. Защото освен да издигат лозунги, хората около Саркози нямат отговор на повечето наболели въпроси. Вместо да ги търсят, те подклаждат дискусия, която поражда страх и напрежение, както у засегнатите жени, така и у тези, които досега не са се и замисляли за бурките и това дали имат мнение за тях или не.
Забраните никога не са били ключ към свободата
Ако целта на привържениците на този закон наистина е свободата на индивида и интеграцията на мюсюлманите във френското общество, те би трябвало да заложат на далеч по-ефективни идеи като педагогически проекти, които да улеснят социалната и културна интеграция на засегнатите мюсюлманки, които носят бурки. Защото бурката не е наложена от религията, тоест е свободен избор. Или семейна принуда, но в никакъв случай не и религиозна. Тези хора трябва да бъдат убедени да не покриват тялото си от главата до петите, а не да им се налагат забрани. Защото такива забрани създават хаос и напрежение, вместо да допринасят за така лелеяната във Франция свобода на индивида.

Автор: Х. Ярчик, Е. Видински /
Редактор: Б. Григорова
Радио "Дойче веле" /
Минаре България
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Milena-Irshad Вто Фев 02, 2010 7:37 pm

Покрай публикациите в медиите, които са далеч от познаването на Ислям - дори минимално усилие на са направили да научат нещо, така и се обърках и аз кое в същност забраняват - говори се за бурката, а показват снимка на жена с никаб, пишат и за хиджаба. Съвсем различни неща, а ги омотаха.

Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Milena-Irshad Чет Фев 18, 2010 4:35 am

Франция налага забрана за носене на бурка, а египетския премиер казал, че никабът е отрицание на личността на жената...

Ето и новината:

Никабът е отрицание на личността на жената, заяви египетският премиер Ахмед Назиф, цитиран от агенция Мена.

Коментарът му идва в момент, когато в страната се водят бурни дебати за носенето на ислямската женска дреха, която покрива цялото тяло с изключение на очите, отбелязва АФП.

"Никабът е въпрос, който придоби по-голямо значение, отколкото заслужава... Той е въпрос на лична свобода, стига да не потъпква свободата на други хора", отбеляза Назиф и добави, че в някои случаи тази дреха е била използвана за измами на университетски изпити.

В края на миналата година египетските университети въведоха нови правила, според които жени, носещи никаб, няма да бъдат допускани до изпитните зали.

Това предизвика недоволството на студентките, които излязоха по улиците с плакати, на които пише, че никабът ги защитава от насилие. Малко по-късно съдът отмени решението на Министерството на образованието.

Ахмед Назиф е на мнение, че учебните заведения трябва да се съобразят със съдебното решение и да подкрепят желаещите да носят дългото покривало студентки.

АФП уточнява, че египетските власти се опасяват, че никабът създава рискове от прикриване на самоличността и измами на изпити и проблеми при идентификацията на извършители на кражби и други престъпления.

Това не е всичко.

Мнозинството египтянки, които изповядват исляма, носят хиджаб - забрадка, която покрива косите и врата, но не и лицето.

През последните години обаче броят на жените, които носят никаб, се увеличава. Властите и някои религиозни среди се безпокоят, че това отразява засилване на позициите за по-строг вариант на исляма в Египет.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Франция скочи срещу верига за хранене, дискриминираща немюсюлманите

Писане  Milena-Irshad Пон Фев 22, 2010 10:08 pm

Общинският съвет във френския град Рубе подаде жалба срещу верига за бързо хранене, чийто местен ресторант премахна от менюто си месото, което не отговаря на изискванията на исляма. Кметът на града заяви, че менюто представлява дискриминация срещу немюсюлманите. Клонът в Рубе е един от няколкото ресторанта на веригата „Куик”, които през месец ноември извадиха от менюто си месото, което не влиза в категорията „халал”. Това означава, че е свинско или по друг критерий не отговаря на правилата на шериата.

„Куик” е премахнал от менюто си хамбургер с бекон и го е заменил с такъв с пушено пуешко в осем от 350-те си клона. Целта е била да се проучи комерсиалната изгода и практическата приложимост на въвеждането на халал-меню.

Няколко депутати от партията на президента Никола Саркози Съюз за народно движение разкритикуваха постъпката на „Куик”, а заместник-председателката на крайнодясната партия Национален фронт Марин льо Пен определи решението като знак за ислямизация. Кметът Рене Вандирендонк заяви: „Не ме притеснява това, че има халал-меню, но това е прекалено, защото това е единственото меню, което предлагат и представлява дискриминация”. Той призова за бойкот на ресторанта, а общинският съвет подаде жалба за дискриминация в районния съд в Лил.

Франция е страната с най-многобройно мюсюлманско население в Европа – над 5 млн. души.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Вход за бурки забранен

Писане  Milena-Irshad Пон Фев 22, 2010 10:25 pm

Френските власти са готови да обявят война на бурката. Наскоро бе предложен проектозакон, който забранява носенето й на обществени места. Сега пък мароканец получи отказ за френско гражданство, защото жена му носи бурка.Франция ще налага глоби за носенето на бурка? 0,,5217174,00

Забулени или облечени с бурка жени - покривалото, което носят жените в някои мюсюлмански държави - не бива да имат достъп до държавните институции и обществения транспорт. Това препоръча наскоро комисия във френския парламент. В страната има близо две хиляди жени, които носят бурка. В сравнение с населението на Франция процентът е малък, но въпреки това носенето на бурка се превърна в национален дебат.

Нов аспект в спора за бурката

Наскоро френското правителство не даде гражданство на мароканец, чиято съпруга - французойка, носи бурка. Според френския премиер Франсоа Фийон това е недопустимо:

Бурката и френската държаваBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Бурката и френската държава

"Този мъж изисква от жена си да носи бурка. Той държи на разделението между мъже и жени в дома си и отказва да подава ръка на жени. Това ни е напълно достатъчно, за да му откажем гражданство. Ако този господин не промени поведението си, той няма място в нашето общество и изобщо не заслужава френско гражданство", заяви Фийон.

Така той даде ясно да се разбере, че в случая става дума не само за бурката като дреха, а като израз на поведение, което несъответства на предствите за живот в демократична Франция. Преди време католическата църква предупреди, че ако бъде приет проектозаконът за забрана на бурката, той може да предизвика обратна реакция сред живеещите във Франция мюсюлмани и да ги радикализира.

Дебатите продължават да се разгорещяват

Отказаното гражданство на мароканеца разбуни още повече дебата сред французите: "Да обвържеш даването на гражданство с носенето на бурка е все едно да обвържеш политиката с религията, а това е доста проблематично", казва французойка. Чуват се обаче и други мнения: "Не може да даваме гражданство на онези, които нямат почти нищо общо с нашите ценностти и с установеното у нас разделение между религията и държавата", категоричен е този французи, подкрепящ позицията на правителството.

Дяснорадикалната партия Национален фронт настоява дори за екстрадирането на мароканеца. Тази позиция обаче не среща подкрепата на мнозинството французи.


Автор: Х. Шварц/М. Липчева Редактор: Б. Григорова (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5217174,00.html?maca=bul-standard_feed-bul-619-xml)

Е, няма да отида във Франция!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty И Белгия след Франция

Писане  Milena-Irshad Сря Мар 31, 2010 4:27 pm

Белгия се подготвя за решителен етап по пътя към приемането на закон, забраняващ напълно носенето на бурка на обществени места, предаде АФП. В сряда комисията за вътрешните работи в долната камара на белгийския парламент ще гласува предложение за промяна на наказателния кодекс. Според текста хората, които „излизат на обществени места със забулено или прикрито лице, така, че да не могат да бъдат идентифицирани”, ще бъдат наказвани с глоба и/или лишаване от свобода от 1 до 7 дни. Изключения ще бъдат правени само за празничните шествия, като карнавали, които са получили разрешението на общината. В текста под „обществени места” се разбира улиците, пътища, обществени градини, спортни площадки, както и сгради, предназначени за „обществено ползване”. Така Белгия върви към пълната забрана на традиционния ислямски воал, ден след като Франция получи зелена светлина за налагането на забрана с ограничен обхват.
Дата: 2010-03-30 17:56:12 | Източник: TVEvropa.com
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Белгийска парламентарна комисия гласува за забрана на бурката

Писане  Vania Сря Мар 31, 2010 7:43 pm

31.03.2010 13:00

* СТАТИЯ

БГНЕС

Белгийска парламентарна комисия гласува за налагането на национална забрана за носенето на бурка на обществени места, като откри пътя за първата по рода си такава забрана в Европа. Вътрешната парламентарна комисия на федералния парламент гласува единодушно в подкрепа на предложението на либерални членове за забраната на всякакъв вид дрехи или покривало, които не позволяват на носещия ги да бъде напълно идентифициран, включително хиджаб или бурка. Властите посочиха, че законопроектът най-вероятно ще бъде гласуван от депутатите на 22 април. /АФП /
Източник:БГНЕС

Това вече на нищо не прилича . Утре може и в Холандия да се получи ,и тогава
какво ? Направо незнам нямам думи!!!

Vania

Брой мнения : 4
Join date : 26.01.2010
Age : 46
Местожителство : Холандия

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty RE:Белгийска парламентарна комисия гласува за забрана на бурката

Писане  omer87 Сря Мар 31, 2010 9:38 pm

Vania Al Bayati написа:Вътрешната парламентарна комисия на федералния парламент гласува единодушно в подкрепа на предложението на либерални членове за забраната на всякакъв вид дрехи или покривало, които не позволяват на носещия ги да бъде напълно идентифициран, включително хиджаб или бурка. Властите посочиха, че законопроектът най-вероятно ще бъде гласуван от депутатите на 22 април. /АФП /
Източник:БГНЕС

Това вече на нищо не прилича . Утре може и в Холандия да се получи ,и тогава
какво ? Направо незнам нямам думи!!!

В интерес на истината, аз съм оттези, които тъй да се каже не одобряват носенето на бурка - това си остава личен избор. Като гледам вече няма да е така в някои ЕС страни.
Но в тази статия повече ме изненада и зачуди това, което подчертах в горния цитат. Има такива типове, които въпреки че не носят хиджаб, така се обличат или гримират, че и тях нядали някой ще успее да ги идентифицира напълно.
Хайде при бурката се затдуднявате да видите лицето, а хиджабът какво ви пречи ?

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty RE:Белгийска парламентарна комисия гласува за забрана на бурката

Писане  Vania Чет Апр 01, 2010 3:54 am

Ми така е в превод, и то не само на български ,дори и в арабски сайтове така го
пише относно хиджаб. Явно така ще бъде, но аз не смятам да си сваля хиджаба. А и много жени няма да го направят да ги видим тогава,да ни арестуват. вместо да си арестуват убицийте и изнасилвачите на деца и да се занимават с много по съществени и важни дела, ама не муслимите са им трън в очите . А иначе говорят за демокрация и свобода . Пълни глупости , живеем в затвор и всеки ден става по трудно. Незнам как е в България ,но тук специално за жената муслима започва да става геройство да излезеш с хиджаб на вън. Усещаш погледи и неудобрения сред хората, които те карат да се замислиш дали не те грози опасност.
Аллах да закриля всички ни и да ни помага в тази борба!

Vania

Брой мнения : 4
Join date : 26.01.2010
Age : 46
Местожителство : Холандия

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Samira Чет Апр 01, 2010 4:34 am

Ассаляму алейкум братя и сестри.
Наистина е такова положението във Франция и по новините постояно говорят за това бурка та бурка превърнаха го във световен проблем. Според мен Франция се страхува много от мюсюлманите и се опитва всячески да ги прогони,но няма да успее. Но в крайна сметка те сами са си виновни,защото когато са имали нужда от евтина работна ръка са позволили на мъжете и жените от колониите им да работят в "прекрасната им Франция". 5милиона мюсюлмани ми се струва доста малко

Samira

Брой мнения : 20
Join date : 26.11.2009
Age : 35
Местожителство : Amsterdam

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Milena-Irshad Чет Апр 01, 2010 3:11 pm

Между другото аз също си мислех, че има грепка в превода, защото жунралистите изобщо не знаят каква е разликата между никаб и хиджаб, за тях всичко е "фередже"...

Аз според мен не е виновна нито Франция, нито Белгия...Виновни са мюсюлманите по цял свят. Защото всички мълчат и са станали като овце. А овцете трябва да бъдат нахранени, подстригани, издоени и затворени, за да не вземат да избягат. И това трябва да им е достатъчно.

В Корана и в Сунната е отделено огромно място на ТЪРПЕНИЕТО. Но не търпение към несправедливостите, към злините, към онова, което Аллах не дава.

И как да искаме подкрепата на Аллах, когато се прави и се съгласяваме само с онова, което някои хора изискват, а не се съобразяваме с исканото от Аллах?

Когато има страх от хората, а няма страх от Аллах, а само срам от показването на Исляма - Аллах е казал, че който се срамува от Него и Аллах ще се срамува от този човек в Съдния ден...

Има много хора, които ще казаж - ами не, не е така - мен не ме е срам, че съм мюсюлманин, независимо, че никой от познатите ми не знае, дори родителите ми, независимо, че не съм забрадена (жена ако е) и т.н.
Е, самите вие кажете - това не се ли казва точно "срам"?!

Ако мюсюлманите, цяла четвърт от световното население (!!!) си държаха на правата, нямаше да се получава подобнп - за мен - недоразумение. Ръководителите на държавите - в случая Белгия и Франция, могат да си поставят такива изисквания - и защо не??? Тяхна си е държавата, могат да си решат каквото им е изгодно.
А щом никой не е против - тогава за какво точно ТЯХ да ги е грижа? Счита се, че всичко е ок!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  omer87 Чет Апр 01, 2010 3:42 pm

Sori za towa,che pısha na latinica, no w momenta ne se sehstam kyde tochno w sajta beshe kirilızatoryt.

Oswen, che ne sı zashtıtawame iskwaniqta nie ne znaem kak da sı gı ızısakwame. Prı nas wsıchko se razwıwa w dwe kraynostı - ılı mylchım ı ponasqma ılı otıwame ı gırmım bombı Neutral
nastojchıwoto ı pordıljıtelno ustoqwaneto na ıskanıqta po podobawasht nachın, a ne po "naj-bırzıq " ı nepozwolen ot relıgıqta nı nachın.

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty и Канада...

Писане  Milena-Irshad Вто Апр 06, 2010 11:14 pm

”Чувствам се унизена”, казва египтянката Наема пред канадската телевизия CBS

И Канада обявява война на мюсюлманските одежди

В Канада забулването на лицето се оказа пагубно за нея. 29-годишната Наема, емигрирала от Египет в канадската провинция Квебек, не може вече да посещава организиран от правителството курс по френски език. И не само това.

Според властите никабът на Наема, който оставя свободно място само за очите, смущава занятията. ”Чувствам се унизена”, казва египтянката пред канадската телевизия CBS. Правителството на Квебек, най-голямата провинция в Канада, обяви война на носените от жените мюсюлмански одежди. Мюсюлманките, които забулват лицата си в държавни учреждения, няма вече да получават съответните услуги, гласи заплануван от правителството закон.

Бурката издига стени?


Бурката - в немилост

Министър-председателят на Квебек Жан Шаре от Либералната партия обосновава своята инициатива с равнопоставеността на жените. Ако заплануваният закон влезе в сила, занапред мюсюлманските жени няма да могат влизат с покриващ лицето никаб, или с покриващата цялото тяло бурка, в училищата, болниците, детските градини, правителствените учреждения, университетите или при лекар.

Жан Шаре казва, че целта е да се "очертаят граници", за да се защитят ценностите на Квебек. Според демоскопските изследвания 95 процента от квебекците подкрепят запланувания закон, така че влизането му в сила е само въпрос на време. Тази инициатива се подкрепя също и от консервативния канадски премиер Стивън Харпър. Либералният опозиционен лидер Майкъл Игнатиев заяви, че със запланувания закон срещу забулването провинция Квебек намерила ”добър канадски баланс”.

Пред канадски вестници Салам Елмениави от Съвета на мюсюлманите в Монреал заяви, че всъщност в Квебек имало само 20-ина напълно забулени мюсюлманки и че заплануваният закон вещаел мрачни времена за Квебек и Канада. Правозащитната комисия в провинцията пък посочва от своя страна, че от 146 000 граждани, които между 2008 и 2009 година са били обслужвани в офисите на здравните служби в Монреал и Квебек-сити, само 10 са носели бурка.

"Бурката няма нищо общо с исляма"

Но също и мюсюлманите в Квебек не са единодушни по въпроса за мюсюлманските одежди на жените. Организацията Канадски мюсюлмански конгрес дори помоли пред половин година националното правителство в Отава да забрани носенето на никаб на публични места по съображения за сигурност и като мярка срещу дискриминация на жените. ”Бурката няма нищо общо с исляма”, казва основателят на конгреса Тарек Хатах.

Пречи ли бурката?


На страниците на вестник "The National Post" радиоводещият от Торонто Джон Мур отправи обаче остра критика. Според него Квебек е първата законодателна власт в Северна Америка, която започвала директна борба срещу мюсюлманите. "Нима забраняваме на китайците да носят своите пижами", пише още канадският радиоводещ.

Провинция Квебек, която вижда опасност за своята франкофонска култура, води в Канада дебат относно интеграцията на имигрантите. Преди три години селото Ерувил вдигна шум в международен план, тъй като обнародва кодекс с правила за поведение на имигрантите, в който между другото се казваше, че за разлика от някои страни Канада била държава, в която жените не били убивани с камъни.

Радио "Дойче веле" / Минаре България
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Законът се разглежда, а френските мюсюлмани вече ги глобавят

Писане  omer87 Сря Апр 28, 2010 1:43 am

Франция - Мюсюлманка, караща кола в бурка, е била спряна от полицията и голобена с 22 евро, съобшава радистанция Europe 1.

Полицията в град Нант я спира, за да провери докуметна за самоличност. Въпреки че жената се подчиниа на изискаването за откриване на лицето, са я глобили за това, че е била с бурка, която ограничава видимостта на водача.

31-годишната жена, която е с бурка от 9 години, възнамерява да даде полицая в съд, заради дискриминация.

Както заявява адвокатът на мюсюлманката: „Такава глоба не е съобразена с правилата на движения по пътищата и се явява нарушение права на човека”. Той е казал също, че „полезрението на мотоциклетистите с каска е далеч по-ограничено”,въпреки това тях не ги наказват, заради каската.

Местните власти за заявили, че полицаят, глобил мюсюлманката, имал право самостоятелено да реши дали бурката преставлява опасност за движение по пътищата. „Той е изпълнявал своята работа. По негова оценка ситуацияата е била рискована”, завил източник в полицията.

Инцидентът се случва във времето, когато френското правителство готви законопроект за забрана за носене на бурка и никаб на общественни места.

Много експерти в областта на права на човека, предупреждават, че такъв закон може да се приеме като нарушение на френската конституция.

http://www.islam.com.ua/news/7658/

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Мъжът на французойката, глобена за шофиране с никаб, може да бъде лишен от гражднаство.

Писане  omer87 Сря Апр 28, 2010 2:11 am

Франция – В четвъртък,22 април, във френския град Нант пътна полиця глоби с 22 евро жена-мюсюлманка, облечена в дреха, напълно покриваща тялото и лицето. Два дена по-късно делото има нов преврат. Сега пък мъжът на наказаната жена може да се лиши от от френско гражданство заради многоженство, съобщава «ИслямНюз», основавайки се на сайта RFI.

"Неочаквано" станало ясно, че той живее с 4 жени, от които има 12 деца. При това всичките му жени получават помощ като самотни майки.

Министърът на вътрешните работи на Франция Брис Ортефьо завил,че ако тази информация се потвърди, тогава мъжът на нещастаната водачка, емигрант от Алжир, може да бъде лишен от френско гражданство.

Полигамията в Франция е забранена със закон. Обаче съжителство без сключване на официален брак не попада в графата за многоженство. Освен това, това нарушение не се явява достатъчно основание за лишаване от гражданство.

Френските социалисти тука обвинили правитеслтво в желание за извличане на политически дивиденти от случая. Социалист от град Нант Жан-Марк Еро заявил, че на държавните и социланите служби е било известно за мъжа-многоженец дълго преди неговото дело да придобие национална популярност. „Защо по-рано не беше направено нищо”, възмущава се депутатът.

Социалистите обвияват десните в това, че те преднамерено разгласяват тази история именно сега, когато правителството възнамерява скоро да приеме закон, забраняващ носенето на никаб на обществени места. Съгласно изследването на общественното мнение, само 33% от французите подкрепят тази забрана.

http://www.islam.com.ua/news/7663/

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Франция ще налага глоби за носенето на бурка? Empty Re: Франция ще налага глоби за носенето на бурка?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите