Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Денят Арафа

Go down

Денят Арафа Empty Денят Арафа

Писане  ZahraFBI Чет Ное 26, 2009 1:27 am

Денят Арафа е най-важният ден, даден от Аллах. Всеки мюсюлманин е длъжен да се възползва от благодатта, която Аллах е вложил в него. Многократно се надбавя за извършените добри постъпки в това време и никой, освен Аллах, не знае тяхната стойност.
От най-важните дела, които се извършват през този ден са:
1. Говеенето в този ден: В хадис от достоверния сборник на Муслим, сведен от Абу Катаде (р.а.) попитали Мухаммед (с.а.с.) за говеенето в деня Арафа, а той отговорил: „Това е пречистване от греховете за предходната и следващата година”.
2. Дуата в този ден: Представяйте си, че се намирате в местността Арафат, където в този ден са и извършващите хадж и отправят своите трепетни дуи. Пратеникът (с.а.с.) е казал: „Най-добрата дуа е отправената дуа към Аллах в деня Арафа, а най-дорото слово, което съм изричал аз и пратениците преди мен е: „Ля иляхе иллеллаху уахдеху ля шерике лех лехул мулку уе лехул хамду уе хуе аля кулли шейин кадир – Няма друг бог, освен Аллах. Единосъщ е Той и няма съдружник. Властта принадлежи на Него. Прославата е единствено за Него. Той е Всемогъщ.”
Обърнете внимание на дуата, за която говори Пратеникът (с.а.с.) в хадиса. Той не е казал „Дуата в Лейлетул Кадр”, „Дуата на седжде”, а категорично е заявил: „Най-добрата дуа е отправената дуа към Аллах в деня Арафа”.
3. Това е денят, в който религията била изградена – Пратеникът (с.а.с.) бил на Арафат, където в петък му бил низпослан следният айет: ... Днес изградих за вас вашата религия и изпълних Своята благодат към вас, и одобрих Исляма за ваша религия... /5:3/
4. Този ден е празник за онзи, който го посрещне: В хадис от Пратеника (с.а.с.) се казва, че той е казал: „Денят Арафа, денят на Курбана и ат-ташрик /трите дена след първия ден на Курбан байрам/ са празници за нас, о, хора на исляма!”
5. Това е денят, в който Аллах Всевишния се е заклел – Той С.Т. се кълне само във велики неща:
Кълна се в небето със съзвездията и в обещания Ден, и в свидетел, и в освидетелстван! 85:1-3
- обещания Ден – Къямет - свидетел – петъкът - освидетелстван – денят Арафа
Кълна се в зорат и в десетте нощи [от месеца за поклонение хадж], и в четното, и в нечетното! 89:1-3
- четното – Денят на жертвоприношението/йеум ал-адха/ - нечетното – Денят Арафа
6. Това е денят, в който Аллах Всевишният е взел обет от потомството на Адам: Ибни Аббас (р.а.) съобщава, че Пратеникът (с.а.с.) е казал: „Аллах е взел обет от реброто на Адам в Ниаман /т.е. денят Арафа/ и е извадил от неговите слабини цялото му потомство. Той ги е разпръснал пред Себе Си подобно на прах, след това се обърнал към тях със словата: “Не съм ли Аз вашият Господ?”, казаха: “Да, свидетели сме.” Да не кажете в Деня на възкресението: “Бяхме нехайни за това!” Или да не кажете: “Нашите бащи съдружаваха преди, а ние бяхме потомство след тях. Нима ще ни унищожиш заради онова, което провалящите вършеха?” 7:172-173
Няма по-величествен ден от него и няма по величествен обет от този!
7. Това е денят за опрощаване на греховете, за освобождаване от огъня и е гордост за хората, които го посрещат:
В хадис сведен от Айша (р.а.) в достоверния сборник на Муслим Пратеникът (с.а.с.) е казал: „Няма друг ден, в който Аллах да освобождава повече раби от огъня, отколкото в денят Арафа. И наистина Той се приближава, след това се гордее с тях пред ангелите, казвайки: „Те какво желаят”
Скъпи братя и сестри! В денят Арафа Аллах е низпослал милост и опрощение за Своите раби. Обърнете се към Него с искрено покаяние. Обърнете се към Него със зов за напътствие, за подкрепа, за облекчение на тъгата, за спасение.

Източник:www.islambg.com
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите