Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ексдипломат стана „преводач от мюсюлмански”

Go down

Ексдипломат стана „преводач от мюсюлмански” Empty Ексдипломат стана „преводач от мюсюлмански”

Писане  omer87 Чет Апр 22, 2010 11:52 pm

САЩ - Бившият дипломат Дейв Гримленд (Dave Grimland), който е прекарал повече от 30 години в мюсюлманските страни, посветил последните 5 от тях, за да разкаже на жителите на Монатана (бел.ред – това е щат в северозападните САЩ) и на другите американци за исляма.

„След събитията от 11 септември 2001 и нахлувнето в Ирак през 2003 год. на нас се представя имидж на мюсюлманин, който в никакъв случай не се съгласува с това, което аз видях в течение на многогодишните общувания с тях”, казва Гримленд.

Той е убден, че възприятието на Запада за мюсюлмаснския мир и обратно е основано на политически и информационни стереотипи.

По мнение на журналистите от вестника „Los Angeles Times” дипломатът се явява „преводачът от мюсюлмански”.

За последните 5 год. той е изнесъл повече от стотина лекции, основната идея на които се явява това, че болшинството мюсюлмани не се отличават по своите убеждения от американците.

Основавйки се на изследванията, той опровергава мението за това, че умерените мюсюлмани не се опитват да осъждат насилствения екстремизъм, присъщ на отделнит последователи на исляма.
По думите на Гримленд, него винаги е поразявала реакцията на аудиторията.

“На мен ми се струва, че обииколих навяскъде в Монатана… И винаги ме е вдъхновявал интересът от страна на малките градове в Монтата. Те пристигат след работа, понякога направо със своите работни дрехи и кални обувки, и не само седят и слушат, но вземат активно участие”.

„На вас не е нужно да споделяте мирогледа на мюсюлманите, но крайно важно е да го разберете”, казва Гримленд по време на своите лекции.

Експертът е убеден във важността на своята просветителска работа, ефективността на която потвърждават и резултатите от последните изследвания.

По данните на изследването от 2002 год. само 2% амеркианцете от знели, че ”Аллах” – мюсюлманското звание на Всевишния, а тяхното свещенно писание се казва Коран. Преди месец са проведени изследвания, в резултат на които се изяснило, че сега правилно отговарят на тези въпрсои 58% от амеркацните.

„Може би това е малко, но във всеки случай, ние свършихме доста работа”, казва Гримленд.

Източник: http://www.islam.com.ua/news/7636/

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите