Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мехнди

+2
sevgin
Milena-Irshad
6 posters

Go down

Мехнди Empty Мехнди

Писане  Milena-Irshad Съб Фев 27, 2010 5:51 pm

Рисунки с къна върху тялото има отпреди 5000 години.


Няколко дни преди сватбата се събират всички жени от рода и приятелките на булката за така наречената „мехнди вечер” – невестината вечер (като ергенското парти).
Мехнди Grandoman-mehdipatterns-9

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-8

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-5

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-4

С безкрайно търпение и сръчност майсторките на къната изрисуват дланите и ходилата на бъдещата булка. В някои региони се украсяват и много по-големи части от тялото.

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-3

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-1

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-2

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-7

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-11

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-14

Мехнди Grandoman-mehdipatterns-16

Задължителен елемент от сватбената украса е и името на жениха, което се добавя умело в шарките и орнаментите на татуировката с къна. Женихът след това трябва да търси часове наред по тялото на момичето, за да открие името си, а и трябва, защото това е условие за първата брачна нощ.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty SALAM ALEYKUM

Писане  sevgin Нед Фев 28, 2010 2:35 am

Ах красота-много ми харесват ама все съм се чудил как гс правят със специален инструмент някакъв сигурно.Искаше мисе дапробвам даги правя на съпругата си естественно-ама трябва да знам тънкостите и скакво работят.Стази къна която се продава-дасе направи можеби е апсурт невъзможна мисия. Мехнди Icon_scratch Мехнди Icon_flower

sevgin

Брой мнения : 58
Join date : 06.01.2010
Местожителство : gr.TERVEL

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Re: Мехнди

Писане  mirvam Нед Фев 28, 2010 3:24 am

sevgin написа:Стази къна която се продава-дасе направи можеби е апсурт невъзможна мисия. Мехнди Icon_scratch Мехнди Icon_flower
Наистина невъзможна мисия. Има си майсторки за тази работа. Ние бая бая трябва да учим, за да свикнем. Wink

mirvam

Брой мнения : 60
Join date : 15.01.2010

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Re: Мехнди

Писане  ZahraFBI Нед Фев 28, 2010 4:20 am

Ас селямо алейкум,

Наистина е много красиво. Доколкото знам се използват някакви шаблони

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Re: Мехнди

Писане  Milena-Irshad Нед Фев 28, 2010 6:09 am

Може и да има шаблони, но специално тези рисунки са напавени с много много търпение и майсторлък.

Значи - можете да видите на втората снимка - там се вижда ръката на рисуващата - държи едно, като фунийка, вътре е пълно с къна, разторена, гъста. Продават се подобни "фунии", но по-големи от тази на снимката - отпред са заострени и по този начин могат да оставят тънка равномерна линия.

Но няма спор, просто рисунките са защеметяващи!
Винаги съм си мислела, че ако с подобн търпение и желание се учеше и изпълняваше исляма... Wink

Виждала съм жени от Родопите, с боядисани ръцем но не изцяло, с къна, около Еид ал-Фитр.

Смяхме се с мъжа ми на последния цитат - дето името на мъжа трябаювало да бъде изрисувано извътре и той как трябвало да си го търси в росунката Very Happy Very Happy Very Happy
казах си, не му е лесна работата, но особено, ако е с късичко име - в тази плетеница.... Wink
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Re: Мехнди

Писане  sumaya Нед Фев 28, 2010 5:40 pm

Наистина са много красиви!
Права си сестра Иршад- в Родопите за Байрам се използва кана. Но тя се прави пожелание на жената- някои си слагат само на края на пръстите, други си правят разлечни точки по целите ръце. Но имам приятелка, чийто съпруг рисува много добре и той беше направил на дъщеря си подобни рисунки по ръцете й, имам предвид като тези на горните снимкки, разбира се не толко натруфени, малко по- семпли, но беше се получило страхотно.
Но естествено, това може да си направи жена, която си стои повече у дома- представете си какъв интерес ще предизвика жена с такиве рисунки в някой голям супермаркет или в градския транспорт?!
flower
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Есселям алейкум верахметуллахи веберакятух

Писане  Djemile95 Съб Сеп 15, 2012 1:01 am

На мен не ми показва снимките по горе, но искам да кажа, че мехнди изкуството не е много трудно стига да имаш талант за рисуване. Аз правя такива рисунки с кана с такава фунийка която Милена-Иршад спомена и не се купува, а може и сам да си я направиш лично аз сам свикнала вече и ми се струва като детска игра, но в началото ми беше малко трудничко, но Елхамдулиллях таланта за рисуването го имам и сичко друго е лесно. Ако някой го интересува нещо повече може да пита! Селям! Smile

Djemile95

Брой мнения : 1
Join date : 15.09.2012

Върнете се в началото Go down

Мехнди Empty Re: Мехнди

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите