Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Да поговорим за...

5 posters

Go down

Да поговорим за... Empty Да поговорим за...

Писане  sumaya Пет Фев 26, 2010 1:53 am

Ес-селяму алейкум, сестри!

Нарочно повдигам тази тема, защото има доста проблеми, които срещаме в ежедневието си.И би ми се искало да споделяме опита си как можем да постъпим в определени ситуации.

Идеята за темата ми хрумна когато детето ми се прибра вчера от училище с плач за това, че само то в клас не е занесло мартеници.Обяснявам му не за пръв път, че това не е хубаво, не е от Исляма, но като гледа другите деца, то се чуства изолирано и различно.И друг път съм говорила с учителката му по тази тема и тя уж интелигентна жена, твърди, че разбира защо съм против, но много умело манипулира децата и ги кара да се чустват виновни, че не им позволяваме някои неща.
Отново двойния стандарт-говори се за светско училище, в което няма място за религия, но това се отнася само за мюсюлманите.Иначе за християнските празници и традиции няма пречка да се спазват.
Нека някоя от вас, ако има идея как да постъпим в такива случаи, да сподели.
Още повече, че след това е осми март, пак ще се празнува.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  mirvam Пет Фев 26, 2010 2:21 am

Алейкум селям сестра.
Много деликатна ситуация.
Да те питам, няма ли друго мюсюлманско дете, което да е с твоето дете и взаимно да се крепят. Това според мен е едно от начините за решаването на проблема. Защото ако има друго мюсюлманско дете, ако трябва ще се запознаете с родителите му, ще си ходите на гости и така ще се сближат и децата и нито едното, нито другото ще се чувства изолирано.
Аллах да те улеснява да намериш решение на проблема.
Селяму алейкум.

mirvam

Брой мнения : 60
Join date : 15.01.2010

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  sumaya Пет Фев 26, 2010 2:55 am

Алейкум селям, брат!
Радвам се, че мъж се включва в темата.
За голяма беда аз съм от малък родопски град, в който има много мюсюлмани, но повечето си мълчат, за да не намразят учителите децата им и да се покажат колко са "съвременни".
По същата причина не искат да съберат и декларации за започване на вероучение в училище. Crying or Very sad
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty САЛАМ АЛЕЙКУМ

Писане  sevgin Пет Фев 26, 2010 3:33 am

ММ ДААА ПРОБЛЕМА Е НАИСТИНА СЕРИОЗЕН!!ВЧЕРА ГОВОРИХ ПО СЪЩИЯ ВЪПРОС С ДЪЩЕРЯ СИ-ТОЧНО ЗА МАРТЕНИЦИТЕ.МНОГО СИ ПРАВА ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ПОВЕЧЕТО ХОРА ИМАТ ТОЧНО ТАКИВА СТРАХОВЕ АЗ СЪЩО СЪМ ОТ МАЛЪК ГРАД И ЗАТОВА МОГА ДАТЕ РАЗБЕРА.МОЯТА ДЪЩЕРЯ Е НА 11-ГОДИНИ И ЗА МОЙ КЪСМЕТ КОГАТО И ОБЯСНИХ НЕЩАША ТЯ ГИ РАЗБРА-НО ТОВАЕ ЗАЩОТО ХОДИ И НА КОРАН КУРСОВЕ КЪДЕТО ХОДЖАТА СЪЩО ИМ ОБЯСНИЛ-НЕЗНАМ ТВОЕТО ДЕТЕ НА КОЛКО ГОДИНКИ Е И СЕСТНО КАЗАНО НЕЗНАМ И КАКЪВ СЪВЕТ ДАТИ ДАМ-НОТИ СЪЧУСТВАМ.ДРУГ Е ВЪПРОСА ЧЕ МАРТЕНИЦАТА ДОРИ НЕЕ И ХРИСТИЯНСКИ ПРАЗНИК А СИЕ ЕЗИЧЕСКИ ПРАЗНИК!

sevgin

Брой мнения : 58
Join date : 06.01.2010
Местожителство : gr.TERVEL

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  sumaya Пет Фев 26, 2010 4:37 am

Моята е на 8 години, но нали ги знаете децата, щом от тях искат нещо, трябва да го направят.В училище събират мартеници, за да направят изложба и дъщеря ми единствена не е занесла.
Тя също, елхамдулиллях, ходи на джамия, но е хубаво да учат и в училище, след като може.
Да не говорим, че миналата година караха децата да боядисват яйца,но родителите се противопоставихме и те се отказаха.
Но този проблем е такъв и с елхите по коледа, дето ги правят в училище.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  Milena-Irshad Пет Фев 26, 2010 5:35 am

Разбирам много добре случващото се, а то е с основа и на бездействието на мюсюлманите. Защото както сама казваш, много от съгражданите ти, мюсюлмани, си мълчат. Ето и примера за миналогодишното боядисване на яйца...

Ако аз, в София, срещна този проблем, може би повечето ще ме разберат, но когато се случва сред мюсюлмани, не е много разбираемо.

Преди няколко години и не предполагах, че сред мюсюлмани има този проблем, докато не отидох да поживея в Сърница и не видях с очите си и бях сред споровете на искащите празнество за коледа (!) и противниците, на искащите "дискотека" в клас и противниците на това и на смесването на половете, нищо, че е "светско" училище...

Тогава големия ми син беше на 13, а малкия на 3. С големия не ми беше трудно, защото разбираше добре какво трябва да прави като мюсюлманин. Борбата ми беше с хората от Сърница - не с всичките, разбира се.

В момента вече малкия ми син е в предучилищен клас в училие, говроих още в началото на годината с класната му и ясно заявих, че той няма да участва и да не бъде каран да учи стихове и песнички за коледа или за празнества. След това на няколко пъти повтарях същия разговор. Когато дойде големия празник, Еид ал-Адха, Камал занесе с баща си в училище богата почерпка за празника, като с помощта на учителката си обясни (колкото може едно 6 годишно дете, но пък 6 годишните могат да бъдат разбрани от наборите си :-)) какво е ИСляма и за какво е този празник. Това беше допълнително дистанциране от другите "празници".

Когато нямам голям шанс да предпазя детето от харам, просто не го пускам на училище...Като в същото време опитвам да му дам нещо от Исляма - независимо от аспекта - дали ще е знание, подарък, но винаги му пълня главата с разяснения...

Мила сестра. Просто споделих моите преживявания. Знам, че не е същото при мен и при вас.
Но винаги от мълчанието на мюсюлманите, се стига до принизеното положение, в което се намира Исляма в момента.

Да ти кажа, не визирам теб, говоря по принцип, защото ти явно не мълчиш, щом споделяш подобни опасения.

Аллах да ни помага!!!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  sumaya Пет Фев 26, 2010 5:47 am

Аллах да е доволен от теб, сестра Милена!

Има какво да извлека като полза от постинга ти Smile .
Само не трябва да се отказвам.Мисля, че с течение на времето всичко ще си дойде на мястото, но трябва сме упорити и постоянни.
Проблема е, че нещата се толерират от учителите и нарочно се изискват неща от децата, които са несъвместими с религията ни.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  zaza111 Пет Юни 03, 2011 1:09 am

sumaya написа:Аллах да е доволен от теб, сестра Милена!

Има какво да извлека като полза от постинга ти Smile .
Само не трябва да се отказвам.Мисля, че с течение на времето всичко ще си дойде на мястото, но трябва сме упорити и постоянни.
Проблема е, че нещата се толерират от учителите и нарочно се изискват неща от децата, които са несъвместими с религията ни.

това с \"учителите\" се нарича дискриминация , не мисля че е правилно от тяхна страна да реагират така като се има в предвид че са \"образовани хора\" , за детенцето надявам се че всичко ще мине добре и да няма повече притеснения . Светът е различен и има различни хора това го прави красив ! За учителите в БГ просто нямам думи .... понякога се чудя кой им е дал на тези хора дипломите . Когато бях в 8 клас паднах имахме физическо възпитание , при което учителят реагира мн. неадеквотно, избухна в луд смях , дали бях наред нямаше значениe , нали беше смешно .Извинявайте че ви занимавам с моите неща , но мисълта ми е че хората в България са страшно нетолерантни съдя по себеси , изпитвам го всеки ден на гърба си само защото съм пълничка ,мисля да приключа ставам прекалено приказлива . Желая Ви успех с детенцето и на семейството Ви .бих ви посъветвала да поговорите с училищното настоятелство или директорът но според мен ще се създадат по големи проблеми от страна на учителите .

zaza111

Брой мнения : 1
Join date : 02.06.2011

Върнете се в началото Go down

Да поговорим за... Empty Re: Да поговорим за...

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите