Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

От личен опит:)

4 posters

Go down

От личен опит:) Empty От личен опит:)

Писане  sumaya Вто Фев 16, 2010 5:07 am

Ес-селяму алейкум!

Хареса ми раздела-"Жената в Исляма-кой както го разбира Smile ".
Това дава възможност за доста широка дискусия за мюсюлманката.Като прочетох предишния постинг на сестра Zahra, за качествата на жената-мюсюлманка ми хрумна да започна тази нова тема и всяка сестра да сподели някаква лична история,която я е впечатлила.Защото когато четем основните неща от религията,засягащи всички аспекти около мюсюлманката,няма никакви грешки,всичко е добре.Но в живота,за съжаление,не е така.
Аз искам да споделя едни мои лични наблюдения,които имах само в един ден Smile .
Преди известно време ми се наложи да ида до Софийския университет.Когато ангажимента ми приключи там,точно когато излизах от университета,забелязах младо момиче,мюсюлманка с кърпа.Тъкмо излизаше,беше на изхода вече.Много се зарадвах и забързах да я настигна и да я поздравя.Но какво беше разочарованието ми,когато при опита си да й дам селям,тя демонстративно обърна глава на другата страна,като ясно ми показа,че не иска да говорим,сложи си слънчевите очила(забравих да спомена,че беше лятото) и отмина със самочуствието на "модерна жена".
Няколко часа след това пред халите срещнах млада двойка-отново мюсюлмани,момичето беше с кърпа,а момчето с лека брадичка.Но поведението им не се различаваше по нищо от другите млади двойки наоколо,държаха се за ръце,смееха се на глас и т.н.
Когато вече вървях към гарата срещу мен се зададоха две жени-мюсюлманки,личеше си,че не бяха българки,навярно арабки.Когато ме видяха,очите им сякаш се усмихнаха,че виждат сестра мюсюлманка.Поздравихме се,усмихнахме се и на мен ми стана много приятно.
Разказвам ви всичко това,защото от поведението ни в обществото зависи как представяме нашата религия,какъв облик й даваме.Често не се замисляме,че жената мюсюлманка със своето облекло и поведение е един вид посланик на Исляма,не напразно е казано,че хиджаба на жената е нейния джихад.
От друга страна искам да засегна и темата за отношението между самите нас,като умма,като сестри.Сигурна съм,че и сами може да си направите изводите от примерите,които дадох по-горе какво трябва да е поведението на мюсюлманките едни към други.
Надявам се всички да споделите своите впечатления от подобни случки.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

От личен опит:) Empty Re: От личен опит:)

Писане  muslima Вто Фев 16, 2010 6:42 pm

Уа-'Алайкум ас-Салам!

Аллах да е доволен сестра, че отвори тази тема. Някъде из форума видях за подобна случка (да,на Еид).

Откакто приех Исляма все ми се случват подобни неща и наистина е много неприятно меко казано. Защото ти правиш повеленото и от Корана и от Сунната- да поздравише друг муслим и да разпространяваш Саляма...А не стига, че не отговарят, но и дори ти попречват да ги поздравиш. Аз не мога съвсем конкретна случка да разкажа, защото много пъти за тези години ми се е случвало в големия град.
Една сестра разказваше подобни преживявания от Лондон, където туркините постъпват така и се разграничават коя от коя група е по начина на поставяне на забрадката. И не отговаряли на поздрава на други.

muslima

Брой мнения : 45
Join date : 15.02.2010

Върнете се в началото Go down

От личен опит:) Empty Re: От личен опит:)

Писане  Sirin Сря Фев 17, 2010 9:12 am

Ассаляму алейкум,

И за мен тази тема някога беше много актуална, но така да се каже вече претръпнах..явно прекалено много са тези, които не осъзнават стойността на саляма. Случвало ми се е да видя, че някоя сестра отдалеч ме оглежда как съм облечена, но в момента, в който се разминем тя отклонява погледа си настрани...други отдалеч започват да се правят че гледат някъде другаде, или че човъркат мобилния си телефон, само и само да избегнат контакт с очи, съответно и даване на салям. Случвало ми се е да поздравя сестри дори в джамия, а те да ме игнорират...Не знам какво им е в ума на тези сестри и как въобще възприемат себе си...за мен обяснението е, че те се възприемат първо като принадлежащи към определена нация и след това, ако въобще дойде ред, за принадлежащи към мюсюлманската умма.

Алхамдулиллах, има и много случаи, бих казала повечето, когато ме поздравяват напълно непознати сестри...салямът от сестри е като слънчев лъч за мен, просветлява деня ми, прави е щастлива, и засилва чуството ми на принадлежност към уммата.

Sirin

Брой мнения : 22
Join date : 17.10.2009

Върнете се в началото Go down

От личен опит:) Empty Re: От личен опит:)

Писане  ZahraFBI Пет Фев 19, 2010 6:16 am

Ас селямо алейкум,
Бих искала и аз да споделя нещо, което ми се случи. В началото на миналата година бях във Виена и съвсем случайно докато се взирах в картата и мислех къде какво да разглеждам през свободното време, открих един ислямски център там. Беше ми много интересно каква дейност развиват, с какво по-точно се занимават, а и имах някои въпроси, свързани с религията ни, за които все още нямах отговор, поради което и реших да посетя въпросното място. Влязох вътре и се запътих към джамията, за да отслужа 2-та рекята, а беше и време за Аср. Като се качих на 2-я етаж, видях 2 жени, които вече бяха започнали да си правят молитвата. Същото сторих и аз. След като приключихме, жените се приближиха към мен, казаха нещо, от което съвсем нищичко не разбрах и силно ме прегърнаха. След това казаха още нещо, но дори и да разбирах немски, едва ли щях да осъзная какво ми говорят. Меко казано бях изумена. Отново си седнах на земята, нямаше никой, не знам колко време съм си седяла така, но чувството беше несравнимо. Каква беше тази прегръдка, непреднамерена, непринудена, искрена...защо това чувство не ми беше познато от прегръдката с родната ми сестра?
След известно време отново имах възможността да посетя този център, беше петък и много се радвах, че ще мога да направя петъчната молитва. Колкото повече се приближавах, толкова повече се увеличаваше и вълнението ми. От всички страни прииждаха все повече и повече хора... Трябва да призная, че не бях виждала такова нещо...СубханАллах! Мъже, жени, деца....Имаше толкова много сестри, дори беше трудно човек да си намери място (разбира се, жените бяха отделени от мъжете). Едва ли има човек, който да остане равнодушен при подобно преживяване и едва ли има човек, който да сдържи сълзите си...
След като приключи молитвата, всички започнаха да излизат навън, наблюдавах как мъжете се прегръщат и поздравяват, оформяха групички и дискутираха различни неща. Всички бяха много щастливи, черпеха се един друг със сладки, разни ядки...без абсолютно никакво значение дали се познават или не. Така беше и при жените, много малко разбирах от това, което говорят, имаше араби, турци, немци, словаци.....езиковата бариера обаче не беше пречка за мюсюлманина да изрази уважението и обичта си към своя брат мюсюлманин, и мюсюлманката да изрази своето уважение и обич към своята сестра мюсюлманка. Какво нещо е милостта на Аллах! Толкова различни един от друг и в същото време толкова еднакви. Тогава за пръв път усетих и осъзнах колко благодат има в едно искрено изречено „ас селямо алейкум!”
По този повод бих искала да споделя и това, че според мен Уммата не се разпада, а напротив, съживява се и става все по-силна и по-силна. Все повече хора напоследък усещат духовната празнота, онази огромна дупка в душата им, и постепенно осъзнават кое е това, което дава покой на разума, уют на сърцето, щастие на цялото им същество и удовлетвореност на душата – а именно – искрената и непоколебима вяра в Аллах. Едно от потвържденията на мнението ми е, нещо, което един от лекторите в гореспоменатия център сподели – че всяка седмица при тях отиват поне по 3-ма души, които искат да приемат Исляма. Аз имах дори и щастието да присъствам на един от тези случай.

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

От личен опит:) Empty Re: От личен опит:)

Писане  sumaya Пон Фев 22, 2010 2:56 pm

Аллах да е доволен от теб,сестра Zahra,за споделената случка.
В твоя разказ ми се иска да отбележа един нов момент-този за прекия контакт между вярващите.Често при разговори с мои сестри за общуването ни помежду нас,аз казвам,че много е важен физическия контакт,като усмивката,прегръдката между сестри.Това е нещо неповторимо, не може да се сравни с начина, по който общуваме в нета.Не ме разбирайте погрешно,нета е място,където можеш да намериш добри приятелки и особено е полезен за сестри,които нямат възможност да срещнат наживо свои сестри,да се обмени полезна информация,но пак повтарям,физическия контакт е нещо прекрасно.И както ти казваш,чуството е неописуемо.
Приятен ден желая на всички сестри flower sunny
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

От личен опит:) Empty Re: От личен опит:)

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите