Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Миарадж

5 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Admin Пет Яну 08, 2010 4:21 pm

При последващ постинг извън целта на темата на форума, последната ще бъде заключена.
Моля участниците да се придържат към нея и да запазят ислямския начин на поведение.

Admin
Admin

Брой мнения : 10
Join date : 15.10.2009

https://muslima.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  omer87 Пет Яну 08, 2010 6:29 am

Ассаламу алейкум!
Хм, нещата се превърнаха в нетолкова приятни нападки.
Предлагам да не излизаме извън рамките на целта на форума.

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Пет Яну 08, 2010 4:57 am

Rolling Eyes

Децата играят игри,
ала не играят сами..
А когато някой изгори
не трябва да се сърди!


Не се сърди човече!”

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Пет Яну 08, 2010 4:04 am

NummaN написа:Smile

Пра.. праа.. прааа дядо ми също беше изгонен..
Пра.. праа.. прааа баба ми-и тя.
Какво общо има това… Rolling Eyes с озоновата дупка confused
eehh abi govorihme si s teb ii pak si prodaljavash nee liste strah ot ALLAH BE 4OVEK vmesto da kajesh Adem a.s ti vikaj pra dyado ti i go znaesh mn dobre 4e tovasi napravo dolna podigravka prosto tise 4udya kak moje 4ovek musulmanin da govori takiva neshta i to u4en 4ovek kato teb s tolkova mn znaniya.neznam ka zastavash za namaz pred Allah kato znaesh kavo govorish postoyanno nete os1jdam ama pomisli malko NEDEI TAKA ABI YETER!!!
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Пет Яну 08, 2010 3:44 am

Сигурно е много яко да се правиш на интересен. За малките е така, гледам по децата ми.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Пет Яну 08, 2010 3:33 am

Smile

Пра.. праа.. прааа дядо ми също беше изгонен..
Пра.. праа.. прааа баба ми-и тя.
Какво общо има това… Rolling Eyes с озоновата дупка confused

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Чет Яну 07, 2010 4:45 pm

Който разбрал, разбрал...нали така?

Бих искала да припомня причината, поради която Иблис бил изгонен, проявайки неподчинение пред Аллах, комуто вярно е служил.
Горделивостта.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Чет Яну 07, 2010 8:17 am

Айдее и тук се почна с "нововъведенията" и безобидните намеци. Тоя път няма да стане номера. Поне аз няма да участвам..

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  omer87 Чет Яну 07, 2010 5:10 am

Права сте сестра Иршад!
Аз просто реших да поускоря процеса като недочаках брат Юксел и копирах съдъражанието на статията от посочения линк тъй като там имах регистрация.
А по отношение на съдържанието, съгласен съм сестра Иршад и Нумман.

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Чет Яну 07, 2010 4:12 am

Аз лично смятам, че независимо дали е "академично" или популярно четиво, щом е свързано с Ислям, трябва да се споменават източниците. БЕз да влизам в ролята на защитник, брат +мер пуйстна за удобство статията и май не знае кой е превел книгата, а да не говорим и кой я е написал. Макар че ако знае, нека ми каже, ще съм му благодарна.
Нуман, сякаш сподели мислите ми по повод на подобен род книги. Наистина са похабили доста сили за възнесението и се чудех откъде черпят толкова подробни сведения, които аз никога не съм срещала. Макар да не разбирам откъде е сарказма. Не че те коря, ти сам си знаеш, също не обичам да се прахосват сили в нещо, в което няма кой знае каква полза, а понякога има вреда. Защото хората са доста податливи на влияния и обичат да се прехласват по нещо. Дали да споменавам музеите с вещи на Пророк Мухаммад с.а.с. или мюсюлманите, които се кланяха пред косъм от брадата на Пророка"...
В общи линии смятам, че има приоритети в исляма, които наистина би трябвало да са на фокус. Но от друга страна има доста нововъведения, които определено вредят доста успешно, за да спорим по повод на прозаичното описание на Мирадж.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Чет Яну 07, 2010 1:13 am

Без коментар..
Който разбра, разбра.
Neutral

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Чет Яну 07, 2010 12:37 am

NummaN написа:За изпращането ще ме извиниш, но-по мое мнение-вредите от подобен тип информация са повече от ползите. За това и не виждам смисъл в превеждането и разпространението на подобна литература. Ако трябва да съм честен доста се ядосвам като видя, че човек е похарчил толкова свободно време и енергия по книга, от която мюсюлманите не печелят почти нищо. Какво значение има как е изглеждал „бурака”? С какво би допринесло познанието за „милионите бураци в рая на бураците”? А и да не говорим, че 80% от нещата са преувеличени. То поне да беше написано под формата на поема, или да беше нещо красиво, човек щеше да каже „Как и да е, информацията може да не е вярна, но поне е избарано майсторски.” За съжаление и това не може да се каже. Нямаше ли да е по-добре, ако въпросния брат се бе допитал до някой по-знаещ, ако беше поискал съвет и беше превел някоя стойностна книга, от която всички да имаме полза? Защо е това пилеене на време и енергия по ненужни неща? Нямаше ли да е по-смислено, ако беше преведена една статия от 28 страници, в която със същите подробности да се опише историята и развитието на Палестинския проблем, или пък историята на ал-Акса и ал-Куббету'с-Сахра? Въпросите могат да бъдат умножени многократно. Мисълта ми е, че след като имаме достатъчно свободно време и сме решили да посветим ценна част от живота си на нещо, то нека бъде нещо, от което хората да имат полза.

За автора и източниците; Най-напред да сме на ясно, че това не е академично изследване, поради което авторите не изпитват нужда от посочване на източници. Подобен вид книги се пишат по два начина; или въз основата на прекалено слаби предания, които в повечето случаи не фигурират в авторитетните източници, или се използва метода на „сглобяване”. Като пояснение на втората част, става въпрос за подробностите около описанието на различните елементи. Примерно в нашия случай първото нещо, което прави впечатление са елементите на украшения /бурака, тюрбана и др./. Както знаете има доста аяти и хадиси, в които подробно се описват благата в Дженнета. Авторът на книгата понеже иска да представи великолепното в описанието на събитието, а в Корана и сунната няма конкретна информация, решава да си послужи със съществуващата. Така се ражда един образ на изящен „бурак” разкрасен с множество скъпоценности. Това е метода на „сглобяване”-вземаш съвсем различни елементи от различни места и сглобяваш някакво произведение.

След всички тези разсъждения май създадох образ на човек, който едва ли не е написал тази книгата с цел да заблуди хората. Нищо подобно. Ако погледнем от неговия ъгъл ще видим, че и той е прав за себе си. Обичта му към Пророка (с.а.с.) е толкова голяма, че „бурака” „тюрбана” и т.н. които ще прилягат на 'неговия' пророк трябва да са най.. най.. За това е и цялото това преувеличаване. За това са всички тези подробности. Защото според него, само това би отивало на 'неговия' Пророк. Понеже 'неговият' Пророк е "най.. най.." заслужава само "най, най.."

За преводача попитайте Юсуф. Той пръв я качи в нета.

П.п. Понеже в целия пост говоря за "бурака", а на някой може да му е интересно от къде нашите учени разполагат с толкова подробна информация за външната му форма, сметнах за нужно да споделя моето мнение по въпроса. По мое мнение корените в описанието на външната форма на "бурака" са
тук.
Rolling Eyes
DOBRE BRAT NIE SE INTERSUVAME SAMO T GLUPOSTI OT PROBLEMITE NA PALESTINA I DE4ICATAT K1DETO UMIRAT PET PARI NEDAVAME NALI BRAT?KOLKO VREME SI ODELIL ZA TAZI STATIYA TYA YA NATYAKVASH SAMO. DANE BESHEYA PRASHTAL PONE.VSEKI NOSI VS1RCETOSI OBI4 I BOLKA KGATO 4UVA BEDATA ZA BRATYATA ISESTRITESI I TOVA SAMO ALLAH ZNAE
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Чет Яну 07, 2010 12:12 am

За изпращането ще ме извиниш, но-по мое мнение-вредите от подобен тип информация са повече от ползите. За това и не виждам смисъл в превеждането и разпространението на подобна литература. Ако трябва да съм честен доста се ядосвам като видя, че човек е похарчил толкова свободно време и енергия по книга, от която мюсюлманите не печелят почти нищо. Какво значение има как е изглеждал „бурака”? С какво би допринесло познанието за „милионите бураци в рая на бураците”? А и да не говорим, че 80% от нещата са преувеличени. То поне да беше написано под формата на поема, или да беше нещо красиво, човек щеше да каже „Как и да е, информацията може да не е вярна, но поне е избарано майсторски.” За съжаление и това не може да се каже. Нямаше ли да е по-добре, ако въпросния брат се бе допитал до някой по-знаещ, ако беше поискал съвет и беше превел някоя стойностна книга, от която всички да имаме полза? Защо е това пилеене на време и енергия по ненужни неща? Нямаше ли да е по-смислено, ако беше преведена една статия от 28 страници, в която със същите подробности да се опише историята и развитието на Палестинския проблем, или пък историята на ал-Акса и ал-Куббету'с-Сахра? Въпросите могат да бъдат умножени многократно. Мисълта ми е, че след като имаме достатъчно свободно време и сме решили да посветим ценна част от живота си на нещо, то нека бъде нещо, от което хората да имат полза.

За автора и източниците; Най-напред да сме на ясно, че това не е академично изследване, поради което авторите не изпитват нужда от посочване на източници. Подобен вид книги се пишат по два начина; или въз основата на прекалено слаби предания, които в повечето случаи не фигурират в авторитетните източници, или се използва метода на „сглобяване”. Като пояснение на втората част, става въпрос за подробностите около описанието на различните елементи. Примерно в нашия случай първото нещо, което прави впечатление са елементите на украшения /бурака, тюрбана и др./. Както знаете има доста аяти и хадиси, в които подробно се описват благата в Дженнета. Авторът на книгата понеже иска да представи великолепното в описанието на събитието, а в Корана и сунната няма конкретна информация, решава да си послужи със съществуващата. Така се ражда един образ на изящен „бурак” разкрасен с множество скъпоценности. Това е метода на „сглобяване”-вземаш съвсем различни елементи от различни места и сглобяваш някакво произведение.

След всички тези разсъждения май създадох образ на човек, който едва ли не е написал тази книгата с цел да заблуди хората. Нищо подобно. Ако погледнем от неговия ъгъл ще видим, че и той е прав за себе си. Обичта му към Пророка (с.а.с.) е толкова голяма, че „бурака” „тюрбана” и т.н. които ще прилягат на 'неговия' пророк трябва да са най.. най.. За това е и цялото това преувеличаване. За това са всички тези подробности. Защото според него, само това би отивало на 'неговия' Пророк. Понеже 'неговият' Пророк е "най.. най.." заслужава само "най, най.."

За преводача попитайте Юсуф. Той пръв я качи в нета.

П.п. Понеже в целия пост говоря за "бурака", а на някой може да му е интересно от къде нашите учени разполагат с толкова подробна информация за външната му форма, сметнах за нужно да споделя моето мнение по въпроса. По мое мнение корените в описанието на външната форма на "бурака" са
тук.
Rolling Eyes

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Сря Яну 06, 2010 10:03 pm

Milena-Irshad написа:На мен също ми се отваря. Аз ли не видях, но не пише кой е автора - на много книги, преведени на Бг не е даден автора, кой е преводача и пр...Така и не разбрах защо е така. Знае ли някой кой е автора и какви са източниците?
elhamdulilyah otvorih Very Happy
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Сря Яну 06, 2010 5:15 pm

На мен също ми се отваря. Аз ли не видях, но не пише кой е автора - на много книги, преведени на Бг не е даден автора, кой е преводача и пр...Така и не разбрах защо е така. Знае ли някой кой е автора и какви са източниците?
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Сря Яну 06, 2010 3:49 pm

Брат Yuksel,на мен се отваря.

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Сря Яну 06, 2010 3:39 pm

Yuksel Remzi написа:
NummaN написа:Посоченият източник е грешен. Тази статия е част от превод на книга, която можете да видите тук.

Относно съдържанието на въпросната статия/книга, имам смесени чувства; affraid Laughing Rolling Eyes confused Mad scratch
selyam aleikum brat Numan tova vobshe nemoje da se otvori slvalyase no nemoje da se pro4ete faila eto miskyoe yuksel.razmi ak mojesh pratimi go po nego no v1v drug format ili go kopirai kato OmerALLAH da e dovolen ot teb
ohh eto skype yuksel.ramzi
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Сря Яну 06, 2010 3:38 pm

NummaN написа:Посоченият източник е грешен. Тази статия е част от превод на книга, която можете да видите тук.

Относно съдържанието на въпросната статия/книга, имам смесени чувства; affraid Laughing Rolling Eyes confused Mad scratch
selyam aleikum brat Numan tova vobshe nemoje da se otvori slvalyase no nemoje da se pro4ete faila eto miskyoe yuksel.razmi ak mojesh pratimi go po nego no v1v drug format ili go kopirai kato OmerALLAH da e dovolen ot teb
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ???? Сря Яну 06, 2010 8:00 am

Посоченият източник е грешен. Тази статия е част от превод на книга, която можете да видите тук.

Относно съдържанието на въпросната статия/книга, имам смесени чувства; affraid Laughing Rolling Eyes confused Mad scratch

????
Гост


Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Сря Яну 06, 2010 12:32 am

Да, много е добро!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Yuksel Remzi Вто Яну 05, 2010 11:45 pm

Milena-Irshad написа:Ассаламу алейкум

Само на мен ли не ми излиза нищо?
Аз лично бих ви помолила да давате линкове само за потвърждаване на истинност, а ако ще поствате материал, да го копирате.
Само надписи на турски...?!
izvinyavam se sestra za nevejestvoto koeto proyavih nieta mi beshe s1vsem drug mn mi haresa napisanoto za miara4 no ne se s1obrazih 4e nyama da mojete da go otvorite mn s1jalyavam i se izvinyavam
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty selyam aleikum

Писане  Yuksel Remzi Вто Яну 05, 2010 11:42 pm

s.a misleh 4e moje da se otvarya ot vseki zatova slojih saita no ot sega natam she go kopiram.moya brat ve4e go napravi s1shtatat tema e Allah da e dovolen ot teb Omer
Yuksel Remzi
Yuksel Remzi

Брой мнения : 134
Join date : 28.10.2009

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty НОЩНОТО ПЪТУВАНЕ НА МУХАММЕД (С.А.С.) ДО НЕБЕСАТА

Писане  omer87 Вто Яну 05, 2010 9:56 pm

Ассаламу алейкум!
Аз имам удоволствието да го пукликувам Smile

Източник: http://forum.islamofbulgaria.net/index.php?topic=1634.0

НОЩНОТО ПЪТУВАНЕ НА МУХАММЕД (С.А.С.) ДО НЕБЕСАТА

Пътуването на Мухаммад – Пратеникът на Аллах

17: 1. Пречист е Онзи, Който пренесе Своя раб нощем от Свещената джамия до
Най-далечната джамия, околностите на която Ние благословихме, за да му
покажем от Нашите знамения. Той е Всечуващия, Всезрящия.
35: 56. Аллах и Неговите ангели благославят Пророка. О, вярващи,
благославяйте го и вие, и го поздравявайте с почит!
53: 1-18. Кълна се в звездата, когато залязва, не се е заблудил вашият спътник
[Мухаммад] и не се е отклонил, и не говори той от себе си. Това е само
откровение, което [му] се разкрива. Научи го [на него] многосилният
[Джибрил], който има мощ. Той се възправи, когато бе на най-високия
хоризонт, после се приближи и се спусна, и бе на разстояние два лъка или по-
близо. Тогава [Аллах посредством Джибрил] разкри на Своя раб [Мухаммад],
каквото разкри. Сърцето му не го излъга за онова, което видя. Нима ще го
оспорвате за онова, което видя? И отново го видя при друго спускане до
лотосовото дърво на крайния предел, където е Градината на обителта. Когато
дървото бе покрито с онова, което го покрива... И не се отклони погледът [на
Мухаммад], и не се откъсна. Той видя някои от най-големите знамения на своя
Господ.
Аллах наредил на Джибрил да отиде при Мухаммад (с.а.с.) със седемдесет
хиляди ангела и да застане до вратата му. „Придружи го до Моето присъствие и
ти Микал, вземи скритото познание и седемдесет хиляди ангела и застани до
вратата на спалнята му. Ти Исрафил и ти Азраил, направете така, както беше
заповядано на Джибрил и Микал.” Тогава Той казал на Джибрил: „Увеличи
светлината на Луната със светлината на Слънцето и увеличи светлината на
звездите със светлината на Луната.” Джибрил попитал: „Аллах, да не е започнал
Деня на възкресението?” Аллах отговорил: „Не, но довечера ще извикаме да се
яви в Нашето присъствие Мухаммад (с.а.с.), последният Пратеник, който дойде
след Иса (Исус), за да му разкрия тайна от Нас.” Джибрил казал: „Аллах, каква е
тайната?” Аллах казал: „Тайната на кралете не може да бъде поверена на
слугите. Отивай с Моите заповеди и не питай.”
И Джибрил започнал да се спуска, носейки своето небесно послание. Всички
ангели го придружавали така, както Аллах заповядал, докато не стигнали вратата
на Мохамед (с.а.с.). Когато пристигнали, те казали: „Кум я сайди: Събуди се
Господарю и се приготви! Язди на гърба на бурака, небесното създание, което
ще те носи по време на пътуването ти до твоя Господ през земята на ангелите.”

Буракът (Небесното създание)

Когато Аллах наредил на Джибрил да закара с него бурака, за да бъде язден от
Мухаммад (с.а.с.), той отишъл до рая на бураците и там открил четиридесет
милиона бурака. Всеки бурак имал корона на челото си с надпис: „Няма друг бог
освен Аллах и Мухаммад е пратеникът на Аллах.” А под него пишело:
„Повярвайте в Мен, в Моите ангели, в Моите книги и в Моите пророци.” Сред
тях Джибрил видял бурак, който седял усамотен и плачел. Джибрил се
приближил до него и го питал, защо е в такова състояние. Буракът отговорил:
„Чух името на Мухаммад (с.а.с.) преди четиридесет години и моят копнеж за
него не ми позволява да ям и пия.” Джибрил избрал този бурак и го закарал със
себе си.
Буракът имал тяло на кон и лице на човек с големи черни очи и меки уши.
Цветът на тялото му бил като на паун, чието оперение е било украсено с червени
рубини и корали, на които стои глава от мускус и врат от кехлибар. Ушите и
раменете му били от чисто бели перли, прикрепени със златни верижки, всяка,
от които, украсена с блестящи бижута. Неговото седло било от коприна, обшита
със сребърни и златни нишки. Неговият гръб бил покрит със зелен смарагд, а
поводът му с чист оливин.
Скоростта на бурака е според погледа му. Краката му стигат там, където е
погледът му. Джибрил казал: „Расулюллах, тази вечер е твоята вечер и твоят ред
да блестиш в небесата на сътворението дойде. Ти си слънцето на древното и
скорошното познание, ти си лунната светлина на красотите на световете,
щастието на сътворението и украсата на земите на хората и ангелите. Ти си
чашата любов от реката от мляко и мед. Реката Каусар в рая прелива от
нетърпение да те види. Ти, радостта на сътворението, гордостта на рая, масите
са готови и небесните палати очакват пристигането ти.”
„Джибрил”, казал Мухаммад (с.а.с.), „със съобщение за милост ли си дошъл, или
за гняв?”
„Дойдох със съобщение от твоя Господ, който иска да ти разкрие тайна.”
„Какво иска Господът на Великодушието да направи с мен?”
„Той иска да те окъпе в милост и всички човешки същества, които те приемат.”
„Почакай да се приготвя.”
„Донесох ти вода от рая и тюрбан с надписано съобщение: „Мухаммад,
служителят на Аллах; Мухаммад, пророкът на Аллах; Мухаммад, обичаният от
Аллах; Мухаммад, приятелят на Аллах.””
„Джибрил, кажи ми повече за този тюрбан.”
„Аллах създаде тюрбан от Своята светлина и го повери на Ридуан, ангелът-
пазител на рая, и възхвалата от тълпата ангели на Ридуан е за собственика му
още от преди небесата и земята да бъдат създадени. Тази вечер, когато дойде
заповедта за твоето посещение, Ридуан взе тюрбана от рая и всичките
четиридесет ангела казаха с него: „О Господи наш, Ти ни беше заповядал да
възхваляваме собственика на този тюрбан от незапомнени времена. Удостои ни
да го видим и ни позволи да ходим пред него.” И Аллах им дал това, което
поискали. Тогава Аллах заповяда на мен, Джибрил, да дам на Микал
скъпоценният буркан с вода от Салсабил и Микал да го даде на Азраил, и Азраил
да го даде на Исрафил, тогава Исрафил на Ридуан, тогава Ридуан изпрати водата
до най-високата степен на рая: Джаннат ал-Фирдаус, където всичките девици-
ангели измили лицата си с водата и засияли дори повече. Тогава те изпратиха
водата обратно до мен и аз ти я давам.”
И Мухаммад (с.а.с.) се измил с водата от рая. Веднага след като докоснала
тялото му, той се покрил се покрил с дреха от фина ангелска светлина и
Джибрил му дал да язди бурака. Но буракът спрял и попитал Джибрил:
„Мухаммад (с.а.с.) ли е поканен при нашия Господ?” Джибрил казал: „Да.”
Буракът попитал: „Той ли е собственикът на благословеното езеро в рая?”
Джибрил отвърнал: „Да.” Буракът казал: „Той ли е водачът на хората в рая?”
Джибрил отговорил: „Да.” Буракът казал: „Той ли е застъпникът в Съдния ден?”
Джибрил отвърнал: „Да.” В този момент буракът започнал да се разтапя така,
както се топят снегът и ледът изложени на слънце. Той коленичил и казал на
Мухаммад: „Гордост на сътворението, язди върху мен; но имам една молба към
теб: не ме забравяй в Деня на застъпничеството.”
Пътешествието до далечната джамия
Когато Мухаммад (с.а.с.) започнал да язди, той заплакал. Джибрил го попитал:
„Расулюллах, защо плачеш?” Той отвърнал: „Спомних си за хората, те ще яздят
ли в Съдния ден така, както аз яздя бурака до рая?” Джибрил отговорил: „Да,
наистина, ние ще възкресим набожните на груби ездачи: В Деня, когато
съберем богобоязливите на групи при Всемилостивия (19:85).”
При това Мухаммад (с.а.с.) се почувствал щастлив и продължил да язди бурака.
Джибрил държал поводите, докато Микал придържал седлото, а Исрафил
потника под седлото. Буракът се придвижил в пространството за един миг до
мястото в пустинята, където била първата им спирка. Джибрил казал:
„Мухаммад, слез и се моли на Аллах на това място.” Мухаммад (с.а.с.) попитал:
„Какво е това място?” Джибрил отговорил: „Това е мястото, на което ще
емигрираш и ще бъде втория ти град.” Това бил града Ятриб, не далеч от Мека, а
името му по-късно било сменено на Медина.
За един момент те отново преминали в пространството до втората им спирка и
Джибрил казал на Мухаммад (с.а.с.) да слезе и да се моли.
„Какво е това място, Джибрил?” Попитал Мухаммад (с.а.с.).
„Това е Синай, където Муса (Моисей) е говорил с Аллах.”
Тогава буракът се придвижил в пространството до трето място и Джибрил казал
на Мухаммад (с.а.с.) да се моли.
„А сега къде сме Джибрил?”
„Ти си във Витлеем, където е роден Иса (Исус) и от където той разпространи
съобщението от Краля на небесата и земята.”
Докато Мухаммад (с.а.с.) ходел с възхищение по земята, където Иса (Исус) бил
роден, той усетил, че някой се движи около дясното му рамо и казал:
„Мухаммад, чакай, искам да ти задам един въпрос.” Но Мухаммад (с.а.с.) не
отговорил. Тогава друго обаждане дошло отзад лявото му рамо, но отново той
не отговорил. Накрая, невероятно красива планина, покрита с богатства и
красота се появила пред него и заговорила с човешки глас, но за трети път
Мухаммад (с.а.с.) не отговорил. Тогава той попитал Джибрил за трите гласа.
Джибрил казал: „Ако беше послушал първия глас, цялата ти общност щеше да
пропадне, защото това е гласът на злото; ако беше послушал втория глас, цялата
ти общност щеше да е от тирани, защото това е гласът на Сатаната; ако беше
спрял да послушаш планината, цялата ти общност щеше да предпочете този свят
пред вечния.”
Мухаммад (с.а.с.) продължил по своя път и видял две ангелски същества, едно
женско и едно мъжко. Те носели красиви облекла с небесно ухание. Те го
целунали между очите и си отишли. Той попитал Джибрил кои били те. Джибрил
отвърнал: „Тези са вярващите от твоята общност. Те живеят в щастие и ще умрат
в щастие и те ще влязат в рая.”
Тогава се появил друг ангел и му предложил три чаши с питиета: една с вода,
една с мляко и една с вино. Той взел тази с млякото, изпил я, а Джибрил казал:
„Ти избра чашата на фитрата: невинността.” Тогава ангел-девица се появил и
предложил на Мухаммад (с.а.с.) три облекла: едно зелено, едно бяло и едно
черно. Той взел първите две. Джибрил казал: „Бялото е цвета на вярващите, а
зеленото на рая. Всичките ти последователи ще са вярващи в този свят и всички
ще влязат в рая в следващия.”
Тогава, когато Мухаммад (с.а.с.) ходел по мястото, където Иса (Исус) учел, той
влязъл в Храма на Сюлейман (Соломон) в Йерусалим. Той открил храма
изпълнен с ангели, които го чакали. Всеки ангел в храма представял група от
ангели в рая. Тогава той видял всички пророци (а.с.), стоящи в редица. Той
попитал Джибрил кой са те. Джибрил отговорил: „Тези са твоите братя от
пророците, а тези са водачите на всички ангели от рая.” Тогава Джибрил
призовал към молитва, след което казал: „Мухаммад, най-достоен от
съществата в погледа на Аллах, пристъпи към молитва.” И Мухаммад (с.а.с.)
излязъл отпред и повел предписаната молитва и всички пророци (а.с.) и ангели
го последвали.
Адам проговорил, казвайки: „Хвала на Аллах, който ме създаде със Своите ръце,
и нареди на ангелите да се поклонят пред мен, и изведе всичките пророци от
моето потомство.”
Тогава Нух (Ной) казал: „Хвала на Аллах, който прие моята молитва, и спаси моят
народ от удавяне с моя кораб с помощта на ангелите, и ме удостои.”
Тогава Ибрахим (Аврам) казал: „Хвала на Аллах, който ме взе за Негов приятел, и
ми даде огромно кралство, и ми даде пророци за наследници, и ме спаси от
огъня на Намруд, и го направи хладен и безопасен за мен.”
И Муса (Моисей) казал: „Хвала на Аллах, който говореше с мен без посредник, и
избра мен за Своето послание, и ме направи да победя Фараона с помощта на
Своите ангели, и ми даде Тората, която Джибрил ме научи да запиша, и ме
окичи със Своята любов.”
И Дауд (Давид) казал: „Хвала на Аллах, който ми низпосла Псалмите, и смекчи
желязото и всички други елементи между ръцете ми, и ме избра за Своето
Послание.”
И Сюлейман (Соломон) казал: „Хвала на Аллах, който ми подчини ветровете,
джиновете и хората; който ме научи на езика на птиците; който ми даде
кралство, каквото не даде на никой след мен и ме подкрепяше с всичките Си
ангели.”
И Иса (Исус) казал: „Хвала на Аллах, който ме изпрати като Слово от Него, научи
ме на Тората и Евангелието, направи да лекувам глухите, немите, и слепите,
направи да съживявам мъртвите с Неговото позволение и ме подкрепи с
Джибрил и всички Свои ангели.”
И Мухаммад (с.а.с.) казал: „Всички вие възхвалихте своя Господ и аз също Го
възхвалявам, Който ме изпрати като Милост за човешкия род и ми низпосла
Корана, разшири гръдта ми, извади греховете ми, изгледа ме, направи моята
общност и хората най-доброто, което могат да бъдат и ме нарече „Учтив и
Милостив””!
И Джибрил казал: „Ето за това Мухаммад ти си последния от Пророците и ти си
Милост за човечеството. Пророци и ангели, създания малки и големи, Аллах и
Неговите ангели изпращат благослов и поздрави на Неговия Пророк. Вие също
му изпращате благослов и най-високи поздрави. Увеличете своята хвала.
Хвалбата е ангел с две очи и две крила, който отлита директно при Аллах и моли
за прошка за онзи, който хвали, до Деня на страшния съд.”
Тогава Мухаммад (с.а.с.) продължил по своя път, яздейки бурака заедно с
всички ангели, които отишли да го поздравят и придружат. Винаги, когато той
преминавал през различна вселена, той откривал ангелите от тази вселена
събрани, за до го приветстват и дарят с всякакви подаръци и украшения. Те го
облекли с наметалата на съвършенството и го направили притежател на всяка
красота.
Тогава Мухаммад (с.а.с.) чул много мощен глас, идващ от Исрафил, отзад
воалите на Господна Сила и Ангелско съвършенство: „Райове и небеса! Ангели!
Планини, и дървета, и океани и реки! Луни, и слънца, и планети и съзвездия!
Потопете се в съвършенството на Мухаммад (с.а.с.). Ангели и хурии на рая,
вървете с гордост! Създания, бъдете щастливи тази вечер, защото ние
получаваме на нашето внимание Господаря на човешките същества и Печата на
Пророците.”

Възнесението – Ал Мираадж

Друг глас дошъл от ангел, наречен Исмаил, казвайки: „Небесни стъпала,
покажете се и се спуснете!” при което небесната стълба се спуснала от Фирдаус,
най-възвишения рай, до Храма на Сюлейман (Соломон). Парапетът на стълбата
блестял с две небесни светлини, червен аметист и зелен яспис от най-високо
качество. Всеки вярващ ще види тази стълба и ще се покатери по нея. Тя има сто
стъпала, започва от храма и стига до първото небе.
Джибрил извикал Мухаммад (с.а.с.) и буракът се покачил на първото стъпало.
Там Мухаммад (с.а.с.) видял всякакви ангели в червен цвят. На второто стъпало,
Мухаммад (с.а.с.) видял ангели в жълти дрехи. На третото стъпало ангелите били
зелени и всички го приветствали и му давали небесни подаръци, които той
приемал и давал на Джибрил да ги пази като кредит за вярващите по земята. На
четвъртото стъпало ангели-вестоносци отишли и казали: „Джибрил, продължете
да се изкачвате, че Господ чака!” И Мухаммад (с.а.с.) видял техните фини тела
блестящи и техните лица сияещи като огледала на слънце.
Тогава той се качил на петото стъпало на стълбата и видял огромен свят на
ангели, който нямал начало и край. Всички те възхвалявали Аллах и
единствените им думи били: „Няма друг бог, освен Аллах.” Мухаммад (с.а.с.)
попитал Джибрил: „Колко са тези ангели?”, защото той бил омаян от броят им.
Джибрил казал: „Ако небето, и земята, и луната, и слънцето, и звездите, и
галактиките бяха смелени на прах, то всичките тези прашинки биха били повече
от десет пъти по-малко от ангелите само на това стъпало.” Тогава буракът се
изкатерил до шестото стъпало, а там голяма изненада очаквала Мухаммад
(с.а.с.) и се случило голямо нещо, което не може да бъде описано. Огромен бял
ангел седял на стол от полирано бяло злато, в компанията на огромна група
ангели, с широки, страхопочитателни погледи, гледащи небесното величие.
Белият ангел се изправил и казал: „Мухаммад, добре дошъл! Умолявам те да
благословиш стола ми, като седнеш на него.” Когато Мухаммад (с.а.с.) седнал на
стола, той се разтопил от любов към него и станал облак многоцветна светлина,
възхваляваща Аллах. От всяка капка на този облак Аллах създал друг трон и друг
ангел, седящ на трона.
Тогава буракът се качил на седмото стъпало и Мухаммад (с.а.с.) видял ангели,
чиято светлина взела светлината от зрението му така, както когато човек
погледне към слънцето и изгубва зрението си за няколко мига. След малко, той
бил способен да види това, което и ангелите виждали. Тогава той се качил на
осмото стъпало и видял нищо, освен ангели в поклон. Той бързо се качил на
деветото стъпало, за да не ги смущава. Там той видял ангели, които не могат да
бъдат описани, ангели, чието сътворение не може да бъде разбрано. В този
момент водачът им се появил и казал: „Расулюллах! Ние те обличаме с тайната
на нашето сътворение и те правим да разбираш всичко по волята на Аллах.”
Мухаммад (с.а.с.) отишъл на деветото стъпало на стълбата и видял ангели, които
възхваляват Аллах на всички езици, които са били измислени от самото начало
на света. Мухаммад (с.а.с.) бил възхитен от безграничното сътворение на Аллах.
На единадесетото стъпало, ангелите били повече дори и от ангелите на петото
стъпало и от тях сияели безкрайно много цветове, за всеки ангел различен цвят.
На дванадесетото стъпало, Мухаммад (с.а.с.) открил ангели с лица като луни и
очи като звезди. Светлината от лицата им покривала думите им. На
тринадесетото стъпало били най-красивите ангели и това били ангелите на
Аллах, възхваляващи Аллах с меки гласове и разкриващи красота от друг свят.
Тяхната музика не приличала на никоя друга музика и ако само един тон от тази
музика бе чут на земята, всеки щеше да погине.
На четиринадесетото стъпало Мухаммад (с.а.с.) видял ангела Исмаил със
седемдесет хиляди ангели, яздещи на коне. Зад всеки от тях имало група от сто
хиляди ангела, създадени от атрибута Красота. Задължението на всеки един от
тях е да се появи поне веднъж на земята, за да й донесе малко от красотата му.
Петнадесетото до двадесет и четвъртото стъпало били под управлението на
ангела Рукяил, голям и малък, слаб и пълен. Двадесет и петото до двадесет и
деветото стъпало били управлявани от Калаил. Дясната му ръка била под
първото небе. Между всеки от пръстите му имало седемстотин хиляди ангели,
постоянно възхваляващи Аллах. За всяка хвалба, която изричат, низове перли
излизат от устата им. Диаметърът на всяка перла е 130 километра. За всяка
перла Аллах създава ангел, който я пази като кредит за хората, докато те не
влязат в рая.
Тогава Мухаммад (с.а.с.) видял огромен трон от скъпоценен елемент, различен
от злато, поставен на пет стълба. Всеки стълб има две крила и всяко крило
обгръща съзвездието на нашия свят пет пъти. На всяко крило стоят петдесет
хиляди ангела, всеки от които иска прошка за хората на различен диалект и в
същото време в пълна хармония и с ангелски звук, който разтапя скалите на
седемте земи. От всяка тяхна сълза, Аллах създава още петдесет хиляди ангела,
чиято задача също е да искат прошка както ангелите, от чиито сълзи били
създадени и новите ангели молели за прошка на още повече диалекти. Тогава
тронът проговорил и казал на Мухаммад (с.а.с.): „Аз и ангелите, които ме пазят
бяхме създадени, за да закарваме човешките същества до техните места в рая.”
Тогава тронът поканил Мухаммад (с.а.с.) да седне на него и когато той седнал,
почувствал удоволствие, каквото не бил чувствал никога преди.
Благослов и Мир за Мухаммад, Семейството му и Сподвижниците му

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  ZahraFBI Вто Яну 05, 2010 9:51 pm

Уа алейкум селям,
И аз не успях да прочета материала. Mисля, че за да се види, трябва първо да се направи регистрация, но не съм сигурна.
Може би ще е най-добре ако Юксел има достъп и вижда целия текст, да го публикува и тук.
Аллах да е доволен!

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Milena-Irshad Вто Яну 05, 2010 8:39 pm

Ассаламу алейкум

Само на мен ли не ми излиза нищо?
Аз лично бих ви помолила да давате линкове само за потвърждаване на истинност, а ако ще поствате материал, да го копирате.
Само надписи на турски...?!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Миарадж Empty Re: Миарадж

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите