Вяра и Ислям
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Алкохол в храната

5 posters

Go down

Алкохол в храната Empty Алкохол в храната

Писане  ZahraFBI Нед Дек 27, 2009 3:54 pm

Ас селямо алейкум уа рахматуллах уа баракату,

В дни на пост ще си позволя да отворя една "кулинарна" тема, защото имам нужда от помощ по нея, а и мисля, че ще е полезна за всички ни Ин ша Аллах.
Неотдавна разбрах, че всички продукти от марката 7 Days - рула, кроасани, кексчета, щрудели, козуначета... съдържат алкохол. Така е и при Chipicao и сухите пасти „Балкан”.
Почувствах се много зле поради небрежността, която съм проявявала, като не съм проверявала съставките на подобни продукти. Моля Ви, ако имате информация за други такива, да споделите тук, защото сме отговорни за това с какво храним децата си, а и себе си също.

أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله
ZahraFBI
ZahraFBI

Брой мнения : 114
Join date : 16.11.2009

http://bg.netlog.com/ZahraFBI

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Нед Дек 27, 2009 4:33 pm

Уаалейкум ассалам

Това не е точно небрежност, защото човек съвсем не знае, че точно в сладките неща е слагат алкохол като добавка.
Да, но за съжаление е точно така. Аллах да е доволен от теб, че отвори тази тема и по този начин осветли много хора, които не знаят това. Във абсолютно всички кроасани, освен произведените в Турция, има алкохол. За щастие на обичащите сладко, в Бг има много неща, внесени от Турция, дори желирани бонбони, които по принцип са непозволени, така че има сладкиши, които можете да ядете.
При шоколадените изделия внимавайте за пълнежите - много от тях са с алкохол - например пияните вишни или с други плодове в алкохол.
също така за желираните бонбони - ако на опаковката изрично не е посочен желиращия агент, който да е различен от желатин (прави се от свински кости и кожа) - например агар-агар, не го купувайте иншаАллах.
Също така - бозата, тя е с алкохолно съдържания, което се получава при ферментацията на ечемика.
Има и друг момент - използува се, с търговска цел, името на алкохолен продукт, за наимоноване на безалкохолен такъв - като напълно безалкохолна бира например - това е разрешен продукт. И обратното - виждате примера със сладкишите.
За съжаление или не, това е нашето изпитание, живеем в объркан свят.
Сетих се за още нещо - овкусителите на торти - може да се сложат в торти овкусители на алкохол например, но това не са алкохоли.
Разбира се, когато се съмнявате в нещо, странете от него - това е най-доброто иншаАллах.
Аллах да ни помага и напътва.
Абсолютно съм сигурна, че не съм била изчерпателна. Моля всички - консуматори сте все пак :-), да споделите опита си или да ме подсетите за нещо.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Съб Яну 09, 2010 1:13 am

Знаете ли какво е Е202? Е479? Е953? Не сте длъжни - но производителят на храни трябва да го е обозначил на опаковката. С настоящата статия бихме искали да Ви запознаем с основните Е-номера, или с други думи - технологичните добавки (адитивите), влагани в храните. Ще разгледаме причините, поради които се влагат, както и евентуални неблагоприятни здравословни последици ако консумираме твърде много храни с изобилие от Е-та на етикетите им.

В нашата реч са познати термините храна и хранителни продукти. Те са синоними и обхващат всички вещества, които след приемане от човека служат да поддържат и развиват неговия организъм. Други два термина- хранителна добавка или адититив, също се използват, когато се говори за храна или рационално хранене. Докато под "хранителна добавка" повечето от нас разбират вещество, което целенасочено променя физиологичното състояние на организма ни, под технологична добавка или адитив се има предвид нещо съвсем различно. Според текущото законодателство, адитивите: " ….. са вещества от натурален или изкуствен произход, които обикновено не се използват самостоятелно като храна или като преобладаваща съставка при производство на храни, независимо от това дали имат хранителни свойства, и които се добавят по технологични съображения към храната при производството, обработката, опаковането, транспорта или съхранението й и остават като нейна съставка, дори и в променена форма."

Производителите на хранителни продукти, включително и на храни и хранителни добавки за спортисти, влагат в рецептурите им адитиви, защото те:

-запазват качеството на хранителните продукти
-повишават хранителната стойност на храните
-подсилсват отделни свойства на храните
-улесняват технологичните процеси за приготвянето на храните
-повишават потребителското търсене на храните

По-детайлно, адитивите могат да се групират в 6 главни категории.


Консерванти

Познати са три основни групи консерванти - антимикробни, антиооксидантни и предпазващи покафеняването на продуктите. Антимикробните /Е200-Е290/ се използват за забавяне или спиране на развитието на микроорганизми в храните. Антиоксидантите /Е300-Е321/ се внасят, за да се предпазят главно липидите и витамините от окисление. Предназначението им е най-напред да да попречат на автоокислителния процес, а след това да възпрепятстват гранясването. Антипокафевенителните агенти са химикали, целящи да попречат на развитието на ензимното и на на неензимното покафеняване в хранителните продукти, особено в сушените плодове и зеленчуци. Най-често за целта се използват Витамин С /Е300/, лимонена киселина /Е330/ и натриевия сулфит /Е221/.

Добавки, повишаващи хранителната стойност
Тяхната актуалност нараства успоредно на интереса на консуматорите към проблемите на рационалното хранене. Тук се отнасят витамините, неорганичните вещества, аминокиселините и влакнините. Витамините се добавят най-често към зърнените храни и техните производни, за да възстановят загубите от праработкаа или да увеличат хранителната стойност на някои храни. Паралелно изпълняват ролята на антиоксиданти. Добавянето например на Витамини D към млякото или Витамини В към хляба целят именно да компенсират техните технологични загуби. Витамините и минералите повишават биологическата стойност на хранителните продускит. Биотинът, фолиевата киселина, робифлавинът, тиаминът, токоферолите, ретинолът, витамин В12, витамин С, Д- витамините, 4-аминобензоената киселина са най-често прилаганите витаминизиращи добавки. Аминокиселините по-рядко се използват поради напоследък спадналия интерес към тях. Най-често се използва лизина за повишаване на протеиновата стойност. Като адитиви се използват и протеините на соята. През последните години силно нараства интересът на клиентите към влакнини във връзка с рационалното хранене и поради това все повече производители ги включват в състава на произвежданите от тях храни. Като такива вещества най-често се използват целулоза, пектин, нишестени производни и др. Групата на влакнините не повишава съществено хранителната стойност на продуктите, но играе индиректна роля в усвояването на другите хранителни компоненти.


Ароматизанти и овкусители
Това са най-широко използваните в хранителната технология добавки. Съществуват три основни групи - подсладители, природни и синтетични овкусители и ароматично-вкусови стабилизатори. От подсладителите най-често се използвата захарозата, глюкозата, фруктозата, лактозата. Тези вещества понякога не се отнасят към добавките. Познати са не по-малко 1700 природни и синтетични подсладители. Някои от тях са смеси от вещества. За типични подслаждащи добавки се приемат захаринът - Е954 и аспартамът - E951. Те са много ниско калорични. Усилвателите на вкуса и аромата се прадставят от мононатриевия глутамат /Е621/ и някои нуклеотиди. Те не създават ароматични и вкусови качества, но подпомагат интензифицирането и изразителността на вече съществуващите.


Оцветители
По-голямата част от оцветителите се използват за повишаване атрактивността на хранителните продукти. За оцветяване на храните могат да се използват оцветителите от Е100 до Е180. Понякога обаче оцветителите, освен за оцветяване, могат да изпълняват и друга роля. Например натриевия нитрит е вещество, което свързвайки се с пигментите на месото не само стабилизира цвета, но е и добър стабилизатор чрез своето антимикробно действие.


Структуриращи агенти
Това е една голяма група добавки. Представляват се главно от емулгаторите /Е322-Е494/ и стабилизатори / естествени гуми.


Други добавки

Тук се отнасят някои ензими, хелатиращи агенти, ПАВ, антипенители, катализатори, разтворители. Нека сега да се запознаем малко по-детайлно с разчилни видове адитиви.


Оцветители
Цветът е първото качество, по което се оценя даден продук и е тясно свързан с аромата и вкуса. Оцветителите могат да се класифицират по три признака: по цвят, по химична природа и по произход. Сред природните оцветители приложение намират :

Куркумин Е100 – извлича се от минзухар и се използа като оцветител на къри, горчица, млечни продукти, супи, кифли и козунаци

Рибофлавинът /витамин В2, Е101/ се получава от мая, житни зародиши , а напоследък и синтетично. Има жълтооранжеви кристали. Използва се за млечни продукти, кремове, тестени и сладкарски изделия

Хлорофилите /Е140/ се използват за придаване на зелен цвят на бонбони, сладоледи, сиропи, скариди

Каротините /Е160/ са жълти или оранжеви естествени оцветители, с растителен или животински произход. Използват се в супи, колбаси, сосове, подправки, млечни продукти, десерти

Антоцианите Е163 оцветяват в червено, синьо или виолетово.Използват се при консервиране на плодове и зеленчуци

Сред синтетичните оцветители най-широко приложение намират хиноливото жълто /Е104/, азорубинът /Е122/, еритрозинът /Е127/ и индиготинът /Е132S/ - всички те се влагат в сладкарство, бонбони, захаросани плодове, сирена , салами, хайвер, скариди

Консерванти - като консерванти се използват неорганични и органични съединения.

Неорганичните консерванти

Нитрати, нитрити, серен диоксид, бисулфиди, метабисулфиди, натриев хлорид/ са се използвали още в древна Гърция. Обект на специално нормиране е съдържанието на нитрати в детските храни, тъй като има случаи на отрявяне след консумация на детски пюрета. Днес неорганичните консерванти се използват за позтискане растежа на вредни бактерии в месото, безалкохолните напитки, вината и соковете.


Органични консерванти
Сорбинова киселина Е200-Е203 и солите й се използват във ферментирали млека, кисели млека, бонбони, майонези. Има силно антиплесенно действие

Бензоената киселина и бензоатите /Е214-Е219/ се прилагат в безалкохолни напитки, кисели туршии и др. и заема особено важно място измежду консервантите

Органичните киселини се влагат без ограничение в дозата- оцетна, млечна, пропионова, фумарова, лимонена киселина и техни соли

Антибиотици - тетрациклин, хлортетрациклин, окситетрациклин се използват за консервиране на месо, риба, черупчести морски животни; ниацинът се използва в сиренарството; натамицинът се пулверизира в кората на сиренето

Антиоксиданти
Използват се за предотвратяване на окислително-редукционните процеси в хранителните продукти, които водят до загуба на витамините, природните цветни вещества и липидите със загуба на хранителната стойност и създаване на нежелана миризма и цвят. Основното им предназначение е:

Да запазят качеството и стабилността чрез подтискане на гранясването на мазнините

Поддържане на хранителната стойност чрез запазване на витамините от окислителна деградация

Запазване на привлекателността на хранителния продукт чрез съхранение на неговия цвят Това са вероятно най-голямата група адитиви. Добавят се към хиляди различни хранителни продукти. Разделят се в две основни групи:
киселини и техни соли - използвани в месните продукти и плодовете, както и в други способни на окисление храни. Тук спадат серния диоксид и сулфитите Е220-Е240-Е226, използвани в месо и пиво. Внасят се и в горчица, майонези, салати, сушен кромид, оцет. L-аскорбиновата киселина E300 и солите й Е301 Е302 Е304 се добавят в месни, плодови и зеленчукови консерви, сосове, конфитюри, мармалади, бира, плодови сокове - няма ограничение в дозата
фенолни съединения /синтетични или естествени/, които проявят антиокислителното си действие главно в мазнини и богати на мазнини хранителни продукти. Фенолните антиоксиданти прояват своето действие благодарение на способността си да се свързват със свободните радикали, получени при окислението на глицеридите. Най-широко използвани са бутихидроксианизолът BHA, бутилхидрокситолуен BHT и пропилгалата ЕМУЛГАТОРИ Моноглицеролите са 75% от общото количество използвани хранителни емулгатори. Моно и диглицеролите са смесени обичайно с оцетна киселина - Е472а, лимонена киселина – Е472в, млечна киселина Е472с и винена кисеилна – Е483. Натриевия стеариллактат Е481 и калцевия стеариллактат Е482 са повърхностно активни агенти. Използват се в хлебопроизводството за подобряване структурата на средината на хляба, за увеличаване на обема и повишаване на трайността му. Влагат се без ограничения при производство на бисквити, ковфитюри, мармалади, зърнени продукти и др. Лецитинът E322 съдържа фосфорна киселина и холин . Естествено се намира в яйчния жълтък. Използва се за получаване на мляко на прах, емулгирани сосове, маргарини, бисквити, какао и шоколад без ограничения в дозата.

Стабилизатори, набухватели и желиращи вещества
Карагинаните Е478, алгинатите Е400-Е405, агар-агарът Е406, гуарът Е413, гумите Е413, гума арабика Е414, пектиновите вещества Е440, бактериалните полизахариди – ксантанови гуми, декстрани , целулозата и нейните производни - всички тези се използват при производството на шоколадови млека, сладоледи, кремове, сладкарски изделия , бонбони, сосове, конфитюри, желирани плодови изделия, безалкохолни напитки.


Подсладители и коректори на киселинността
Това са различни органични и неорганични киселини. Сред тях са оцетната , адипиновата, аскорбиновата, каприловата, лимонената, фумаровата, яблъчната, пропионовата киселина и др. Използват се при производство на плодови сокове, желета, мармалади, топени сирена, сиропи, плодови и зеленчукови консерви


Подсладители
Тези вещества са най-актуалните хранителни добавки. Използват се захароза, фруктоза, глюкоза, малтоза, лактоза, глицерин, захарин, цикламат, аспартам, ацесулфам, ксилитол, сорбитол, манитол, изомалтитол, лактитол, хидриран глюкозен сироп, глюкозо-фруктозен сироп и др.


Други добавки
Псевдомазнини

Тяхната калоричност е нулева и в САЩ потреблението им нараства с 6% годишно. Като псевдомазнини се използват:

полиестери на захарозата
полиглицероли, които могат да са твърди или течни естери на полиглицерола
полидекстразите, които едновременно заместват захарите и мазннините, и така притежават едновременно подслаждаща и засищаща способност
Всички тези съединения минават през храносмилателната система на организма, без да бъдат разградени от ензимните му системи. Трябва да се има предви, че провявят слабителен ефект и могат да пречат на абсорбцията на мастноразтворимите витамини.

Кои Е-номера да избягвате?

Макар и официално разрешени за влагане в хранителни продукти в определени дози, ние Ви предлагаме да избягвате да консумирате храни, съдържащи следните Е-номера (адитиви):

E102 Татразин
E110 Сънсен Жълто
E123 Амарант - Широко използван за оцветител в снаксове, сосове, сухи супи, вино и др.
E151 Брилянтно черно
E210 Бензоева киселина
Е212 Калиев бензоат
E213 Калциев бензоат - Консервант в много храни включващо напитки, зърнени храни, месо, ниско-въглехидратни храни. Може да понижи нивата на аминокиселините в кръвта
Е216 Парабен - доказано е, че причинява хронично възпаление на кожата
Е220 Серен диоксид - Много широко използван консервант. Той реагира с редица вещества, които се срещат в храните, като витамини, минерали, ензими и незаменими мастни киселини. Възможно е да предизвика остри астматични пристъпи, силно понижаване на кръвното налягане и анафилактичен шок
E221 Натриев сулфит
Е223 Натриев метабисулфит - Широко използван консервант и антиоксидант. Може да предизвика сериозен пристъп на астма
E226 Калциев сулфит - Изключително шикоро разпространен - основно като консервант в голям обхват от храни - сандвичи, бисквити, зеленчукови и плодови пюрета. В САЩ е забранен за употреба, защото може да накара един стар продукт да изглежда като пресен. Причинява дихателни проблеми, ниско кръвно налягане, анафилактичен шок. Хората, страдащи от бронхиална астма, сърдечно-съдови или респираторни проблеми трябва да го избягват
Е249 Калиев нитрат - Използва се като консервант в колбасите. Може да понижи капацитета на хемоглобина за кислород, може да образува канцерогенни нитрозамини и може да предизвика атрофия на надбъбречните жлези
Е320 Бутихидроксианизол BHA - Широко използван като консервант, особено в храни богати на мазнини, бонбони и месо. Международната агенция за изследвания на рака счита, че BHA е вероятно карциногенен за хората. BHA освен това взаимодейства с нитратите и образува мутагенни химикали, които предизвикват мутации в ДНК
Е621 Мононатриев глутамат - Широко използват като усилвател на вкуса. Хората, чувствителни към това съединение сигурно вече са почуствали "стягане на главата", болки в гърдите, главоболие, усещане за горене на лицето
Е954 Захарин и неговите натриеви, калиеви и калциеви соли. Канцерогенен!
E951 Аспартам - Широко използван като подсладител в напитки, снаксове, сладки, алкохол, десерти и "диетични" храни. Одобрен е в началото на 80-те години като алтернатива на захарина и цикламатите. Известен е под търговското име Nutra Sweet. Това всъщност е дипептид - Lаспартил – L-фенилаланин. Придава захароподобен вкус, но не е подходящ за всички видове храни. При определена технологична обработка - рН >6 (киселинна среда), аспартама може да се разпадне до дикетопиперазин - съединение с вероятно токсично действие. Важно е да се отбелязва съдържанието му върху опаковките, особено за болни от фенилкетоурия, при които може да се натрупа фенилаланин и да се предизвикат главоболие и умствени увреждания.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Съб Яну 09, 2010 1:50 am

Технологични добавки от животински произход:
Е 120 Кохинил - червеният оцветител E120 (използван в много български продукти) се извлича от специален вид насекоми или яйчен жълтък.

Е441 Желатин - произвежда се от животински кости (предимно свински), хрущяли и др.

E542 Костен фосфат - произвежда се от смлени кости, може да се съдържа в сухата сметана за кафе.

Е901 Пчелни восъци.

E904 Шеллак (Shellac) - извлича се от насекоми.

E913 Ланолин – добива се от овча вълна.

E920 L-цистеин - извлича се от животинска козина или от пера.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty RE: Алкохол в храните

Писане  omer87 Нед Яну 10, 2010 2:13 am

Малко късно и аз да се присъединя.
В момента конкретно се сетих, че бонбони "Своге" също съдържат алкохол.
Ако знаете други, аз също бих се зарадвал да споделите.

omer87

Брой мнения : 93
Join date : 16.10.2009
Местожителство : Ruse

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty вьй

Писане  sevgin Сря Фев 17, 2010 3:35 am

Вай Аллах главата ми съвсем се обърка-ибез това затъм нищо неразбирам от тези неща-някякви съкращения некви цифри-е поне за бомбоните разбрах дее. Алкохол в храната Kopfschuettel

sevgin

Брой мнения : 58
Join date : 06.01.2010
Местожителство : gr.TERVEL

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Сря Фев 17, 2010 3:56 pm

Да, объркващо е, има много химически понятия и не всеки трябва да ги помни, разбира се.
Просто ги дадох за инфо.
А преди време си бях направила списък с позволените и непозволените Е-та на едно листче, което разтварях в магазина и гледах опаковките.... bounce
Вярно, много време отнема, но свикваш, а и заучаваш повечето номера. Пък и върши работа.

В общи линии за мен е важно да се разбере кое е истина и с кое само карат хорат да се шашкат и пр (примерно по въпроса за сирената и млякото, наличието на свинска мас в сиренето и пр). Има много хора незапознати и само използуват Интернет да пускат лъжлива инфо, без често самите те да знаят, че заблуждават.

Освен това ние от ислямска гледна точка трябва да си отваряме очите много повече, отколкото немюсюлманите.
Но защо един постещ християнин да гледа внимателн опаковки и пр. за наличие на животински продукти, а много мюсюлмани да ядат кроасани и да казват, че там алкохола е само нищожно количество и добавка? Т.е. няма да се напият?!

Ами който както иска в крайна сметка да си разбира ислям и сунна.

Аллах да ни помага и напътва!
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  sumaya Вто Мар 09, 2010 4:03 pm

Да добавя по темата, че не само шоколадовите изделия има алкохол.
В някои хранителни стоки се съдържат свински продуки, без това да е упоменато.
Искам да разкажа една история, която ми се случи преди време. Често пътувам до софия и ми се налага да оставам по няколко дни. При един такъв престой отидохме с моя приятелка до близък супермаркет за продукти. Когато взех да избирам захарни изделия, аз четях съдържанието какво е.Една от продавачките ме попита дали гледам за срока на годност и ми каза че всичко е прясно. Но аз й обясних, че гледам за съдържание на алкохол или свинска мас. Тя се усмихна и нищо не каза. Но когато се приближихме към мястото, където тя продаваше и поисках да си купя сирене "Дунавия"/защото знаех, че то е едно от най- качествените /, тя ми каза ,че щом държа на чистотата на продуктите, трябва да знам, че това сирене съдържа свинска мас, затова е толко меко и мазно. Нямате представа колко останах благодарна на тази жена, защото и в родното ми място това сирене се купуваше масово, като едно от най- качествените. Също така жената ми обясни, че в състава на т.нар.пилешки кренвирши месото е 60% пилешко и 40%свинско, иначе няма как да се получи качествен кренвирш. Елхамдулиллях, поне за колбасите може да разчитаме на "Мусан" и "Меркез".
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 5:18 pm

Ассаламу алейкум

Смятам, че органите на държавата са виновни за ширещите се легенди за състава на хранителните продукти.

Специално по въпроса за Дунавия-та един брат постави въпрос и съм пуснала отговор за производството на въпросния продукт - това сирене се прави по съвсем друга технология, не какво саламуреното сирене и няма мас в него, маслеността се получава по друг начин. В момента не мога да ти дам линк към мястото, където съм описала това, моля те иншаАллах да видиш къде е темата.

Относно кренвиршите - всеизвестно е, че в колбасите и кренвиршите се добавя свиска мас или свинско месо, а името "телешки" или "пилешки: не означава, че се правят само от телешко или пилешко. А просто факта, че се слага И пилешко или телешко, защото много от колбасите са само свински.
Но този факт ВИНАГИ се отбелязва на етикета. Винаги пише процента свинско или каква е мазнината, която е сложена. Въпроса е, че понякога пише "животинска мазнина", а не "свинска" и тогава трябва да страните от продукта.

Другив продукт, който често е със мас и/или със свинско месо, е пастета - много малко, но алхамдулиллах има (за съжаление не мога да дам име) пастети само от пилешко, гъше или риба.

За сладките неща вече стана дума - когато има пълнеж в сладкото - било кроаса, руло или друго, почти е сигурно, че в сиропа има процент алкохол, макар и малък. Но алхамдулиллах и това не е 100% - има рула и кроасани без алкохол. За турското и арабско производство, те са си чисти.
Бонбоните с пълнеж са винаги с алкохол.

Друго за внимание - желираните бонбони - ако не са желирани с агар-агар или арабска гума, БИ ТРЯБВАЛО да са желирани с желатин - тогава не ги яжет и купувайте иншаАллах (лимонови резанки например).
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 5:29 pm

Някои от добавките, означени с "Е" и номер, които трябва да се отбягват - аз съм си ги написала на листче, са например

- Е441 - желатин
- Е542 - костен фосфат
- E325 Sodium lactate* Натриев лактат. Получава се от мляко (млечна киселина). Може да съдържа свински ренин (екстракт от свински черен дроб?) или покълнала пшеница. Малки деца с лактозна непоносимост могат да получат нежелани реакции.

E326* Potassium lactate Калиев лактат. Вж. E325.

E327* Calcium lactate Калциев лактат. Вж. E325.

E328* Ammonium lactate Амониев (амонячен) лактат. Вж. E325.

E329* Magnesium lactate Магнезиев лактат. Вж. E325.

- Е1100 - амилаза, прави се от плесени )почвена гъба) или отсвински панкреас


Тези "Е"-та обозначават добавка, която е под определн процент, а ако е над този процент, ще си го пише с думи иншаАллах.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  sumaya Вто Мар 09, 2010 5:59 pm

Milena-Irshad написа:Ассаламу алейкум

Смятам, че органите на държавата са виновни за ширещите се легенди за състава на хранителните продукти.

Специално по въпроса за Дунавия-та един брат постави въпрос и съм пуснала отговор за производството на въпросния продукт - това сирене се прави по съвсем друга технология, не какво саламуреното сирене и няма мас в него, маслеността се получава по друг начин. В момента не мога да ти дам линк към мястото, където съм описала това, моля те иншаАллах да видиш къде е темата.

Относно кренвиршите - всеизвестно е, че в колбасите и кренвиршите се добавя свиска мас или свинско месо, а името "телешки" или "пилешки: не означава, че се правят само от телешко или пилешко. А просто факта, че се слага И пилешко или телешко, защото много от колбасите са само свински.
Но този факт ВИНАГИ се отбелязва на етикета. Винаги пише процента свинско или каква е мазнината, която е сложена. Въпроса е, че понякога пише "животинска мазнина", а не "свинска" и тогава трябва да страните от продукта.

Другив продукт, който често е със мас и/или със свинско месо, е пастета - много малко, но алхамдулиллах има (за съжаление не мога да дам име) пастети само от пилешко, гъше или риба.

За сладките неща вече стана дума - когато има пълнеж в сладкото - било кроаса, руло или друго, почти е сигурно, че в сиропа има процент алкохол, макар и малък. Но алхамдулиллах и това не е 100% - има рула и кроасани без алкохол. За турското и арабско производство, те са си чисти.
Бонбоните с пълнеж са винаги с алкохол.

Друго за внимание - желираните бонбони - ако не са желирани с агар-агар или арабска гума, БИ ТРЯБВАЛО да са желирани с желатин - тогава не ги яжет и купувайте иншаАллах (лимонови резанки например).

А информацията за Дунавия във форума ли я има или на друго място?
По отношение на шоколадовите изделия не мисля, че трябва толко да се замисляме, защото пазара предлага голямо изобилие турски и арабски неща, така че може да се възползваме от тях.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 6:38 pm

Да, във форума е, ама нещо не можах да го намеря и аз. Ако намеря, веднага ще пусна линка и тук иншаАллах.
Ох, ама и тази търсачка отгоре не знам защо не работи...
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 6:43 pm

Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  sumaya Вто Мар 09, 2010 7:00 pm

Аллах да е доволен от теб, сестра!
Много полезна информация, явно при разпространението на неверни неща има и някаква скрита цел, сигурно нелоялна конкуренция. scratch
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 9:26 pm

НЕ, мила, не мисля, че е винаги нелоялна конкуренция. Просто населението се дезинформира, не се съобщава достатъчно за състава на продуктите. А в това объркано време всеки се осланя на някакви предположения - ето например сиренето Дунавия - усещат го маслено, мазно и защо това сирене да е толкова мазно на допир и вкус, а не какво бялото саламурено?! И като никой не информира, хората решават че няма друг начин, ами с мас...
Така е и с млеката - не може да са от мляко, ами има и креда вътре, тебешир...
В сиренето, саламуреното, също и т.н.
Далеч, за съжаление, съм от мисълта да опровергавам подобни твърдения.
Има сирене, в което наистина има креда...
Има ГМО в почти всички колбаси - внесено чрез добавянето на соеви продукти, защото се намалява цената, вместо да се слага месо...
Човек да е на село, да си гледа животни, овошки, да знае какво яде...Но повечето хора са в града.
НАстрана въпроса, че често на село няма препитание, че тези животни се хранят с храна, която струва пари и т.н. Този въпрос го оставям настрани...
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  sumaya Вто Мар 09, 2010 10:05 pm

Дори и тук може да си бъдем от полза- имам предвид мюсюлманите. Защото тези, които са на село или в малките градчета, където е възможно да се отглеждат животни и плодове и зеленчуци, може да се направи една организирана система на изкупуване и тези качествени продукти да отиват за наши братя и сестри в града, а не да се дават на безценица на безскрупулни прекупвачи, които ги вземат доста под реалната цена. Но някак все още не сме свикнали да си организираме нещата, което е жалко, защото може да сме си от взаимна полза.
sumaya
sumaya

Брой мнения : 45
Join date : 01.02.2010

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Milena-Irshad Вто Мар 09, 2010 10:32 pm

Ех, Сумая, ако всички мюсюлмани мислеха като теб...

колко си права само!

Видях горе и мнението ти за ислямската солидарност дали е мит - е, в духа на този разговор - не е ли мит наистина?
Тук вече не става дума за ислямски държа ви или не, а за нас, за уммата.

Аз лично ако имам възможност, бих си пазарувала иншаАллах от мюсюлмани от село, които произвеждат.
Milena-Irshad
Milena-Irshad

Брой мнения : 496
Join date : 15.10.2009
Местожителство : София

http://palestinianworld.blogspot.com

Върнете се в началото Go down

Алкохол в храната Empty Re: Алкохол в храната

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите